Göçün kişi başına düşen gelir ve kayıt dışı ekonomiye etkileri
The effects of immigration on per capita income and informal economy
- Tez No: 705596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda doğal, ekonomik, politik ve sosyal nedenlerden dolayı uluslararası göç olaylarında önemli bir artış olmuştur. Bu artış, hedef ülkelerdeki muhtemel ekonomik etkiler üzerine yapılan çalışmaların sayısında artışa yol açmıştır. Bu literatüre katkıda bulunan mevcut çalışma, 2000 ve 2019 yılları arasında her biri gelişmiş ya da gelişmekte olan 95 ülke için göçün hedef ülkenin kişi başına düşen geliri ve kayıt dışı ekonomisinin boyutu üzerindeki olası etkisini araştırmaktadır. Çalışmanın ana katkısı, iki grup ülke için bulguları kıyaslamak ve aynı zamanda göçün kayıt dışı ekonomi üzerindeki etkisini incelemektir. Panel veri analizi, ülke grubundan bağımsız olarak, göçmen sayısının kişi başına düşen gelir veya kayıt dışı ekonominin büyüklüğü üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Ancak göçün, gelişmiş ülkelerin kişi başına düşen geliri üzerindeki etkisinin anlamlı şekilde daha olumsuz olduğu saptanmaktadır. Ayrıca analiz, kurumsal kalitenin kayıt dışı ekonomi ile negatif ilişkili, teknolojik gelişmenin kayıt dışı ekonomi ile pozitif ilişkili olduğunu ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent years have witnessed a rise in international migration figures due to natural, economic, political, and social causes. This increase has led to a surge in the number of studies investigating its potential economic impacts on the target countries, among others. Contributing to this literature, the present work explores migration's possible effect on the target country's income per capita and the size of its informal economy for 95 countries, each being developed or developing, between the years 2000 and 2019. The paper's main innovation is to compare the findings for the two groups of countries (developed vs. developing) as well as to examine the influence of migration on the informal economy. The panel data analysis shows that, regardless of the country group, the number of immigrants has no significant effect on income per capita or the size of the informal economy. However, its impact on income per capita turns out to be significantly more negative for developed countries. The analysis also indicates that while the institutional quality is inversely related to the informal economy, technological development goes hand in hand with the informal economy.