Süperfisiyal temporal arter mikrocerrahi anatomisinin anjiyografik görüntüleme ve kadaverik diseksiyonlarda incelenmesi
Evaluation of microsurgical anatomy of the superficial temporal artery in angiographic imaging and cadaveric dissections
- Tez No: 705636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METİN ŞANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN HANALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Süperfisiyal temporal arter (STA) beyin ve sinir cerrahi pratiğinde intrakranial iskemi olan bölgenin reperfüzyonu ve dev intrakranial anevrizmaların ve tümörlerin çıkartılması esnasında damar rekonstrüksiyonu amaçlarıyla uygulanan ekstrakranial-intrakranial (EK-İK) bypass uygulamalarında sıklıkla kullanılan bir damardır. Bu sebeple bu çalışma, STA mikrocerrahi anatomisini ve bypass cerrahisi için gerekli olan damar iç lümen çapının damarın uzunluğu ile olan ilişkisini ortaya koymak için yapılmıştır. Yöntem: Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bunlar anatomik olarak yapılan kadavra diseksiyon incelemesi ve retrospektif olarak yapılan radyolojik incelemedir. Toplam 10 adet kadavra (sağ ve sol olarak 20 adet STA) ve 20 adet radyolojik görüntü (40 adet STA) incelenmiş ve belirli nirengi noktalarındaki kesit kalınlıklarına ve damar lümen çaplarına bakılmıştır. Ayrıca STA bifurkasyonu ile zigoma arasındaki mesafe ölçülmüş ve istatistiksel analizi yapılmıştır. Bulgular: Kadaverik inceleme sonucunda zigoma ile bifurkasyon arasındaki mesafe 19,9±12,9mm olarak ölçülmüş bu ölçüm radyolojik olarak 19,3±18,3mm olarak izlenmiştir (p=0,88). Damar lümeni çapları incelendiğinde STA bifurkasyon proksimali 3mm, frontal dal distali 3mm ve 5cm de, paryetal dal distali 3mm ve 5cm'de kadaverik ve radyolojik incelemeler karşılaştırılmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir (p=0,46). Frontal ve paryetal dal kalınlıkları arasında anlamlı bir çap farkı izlenmemiştir. Her iki dalın zigomadan itibaren kademeli olarak inceldiği görülmüştür. Zigoma' da F=2,0±0,4mm, P=2,0±0,4mm ve 10cm de F=0,9±0,4mm, P=0,9±0,4mm olarak ölçülmüştür. Sonuç: Bütün bu sonuçlar incelendiğinde hem kadavrada hem de radyolojik olarak STA'nın damar lümen çapının bypass cerrahisi için ilk 9cm de yeterli kalınlıkta olduğu (>1mm) ancak giderek inceldiği ortaya konulmuştur. Frontal ya da paryetal dal tercihi bireysel anatomik özelliklere bağlıdır. Preoperatif yapılacak olan radyolojik inceleme yeterlidir ve kadaverik inceleme ile karşılaştırıldığında güvenilir olduğu gösterilmiştir. Daha önce literatürde STA anatomisini hem radyolojik olarak hem de kadavralar üzerinden inceleyen bir çalışma mevcut değildir. Bu açıdan bu çalışma STA anatomisine ışık tutması bakımından oldukça değerlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: Superficial temporal artery (STA) is a vessel commonly used in extracranial-intracranial (EC-IC) bypass applications for reperfusion of the region with intracranial ischemia and for the purpose of vascular reconstruction during removal of giant intracranial aneurysms and tumors. Therefore, this study was carried out to understand the microsurgical anatomy of STA and to determine the relationship between vessel lumen diameter and vessel length. Materials and Methods: The research was carried out in two stages. These are anatomical cadaver dissection and retrospective radiological examination. A total of 10 cadavers (20 STAs in right and left) and 20 radiological images (40 STAs) were examined. Cross-sectional thicknesses and vessel lumen diameters were determined at specific landmarks. Furthermore, the distance between STA bifurcation and zygoma was measured and statistically analyzed. Results: As a result of cadaveric examination, the distance between zygoma and bifurcation was measured as 19.9±12.9mm and this measurement was observed as 19.3±18.3mm radiologically (p=0.88). When the vessel lumen diameters were examined, in STA bifurcation proximal 3mm, frontal branch distal 3mm and 5cm, parietal branch distal 3mm and 5cm cadaveric and radiological examinations were compared and no statistically significant difference was observed (p=0.46). There was no significant difference in diameter between frontal and parietal branch thicknesses. It was observed that both branches were getting thinner since zigoma. In zygoma, F=2.0±0.4mm, P=2.0±0.4mm; At 10cm, F=0.9±0.4mm and P=0.9±0.4mm, respectively. Conclusion: When all these results were examined, it was found that the vessel luminal diameter of STA was sufficient (>1mm) in the first 9cm for bypass surgery but it was gradually thinner. The choice of frontal or parietal branches depends on individual anatomical features. Preoperative radiological examination is sufficient and has been shown to be reliable compared with cadaveric examination. There is no previous study in the literature examining the anatomy of STA both radiologically and through cadavers. In this respect, this study is very valuable in terms of shedding light on the anatomy of STA.