Ulaşım yatırımlarının sosyal etkileri ve İstanbul'dan metrobüs ve metro örnekleri
Social effects of investments in urban transportation and examples of metrobus and metro from Istanbul
  1. Tez No: 705660
  2. Yazar: GÖKHAN SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Metropollerde toplu taşıma sistemleri çok önemlidir. İstanbul'da nüfus artışı sürekli olarak devam etmektedir. Nüfusun artmasıyla bireysel araç kullanımı ve trafik sıkışıklığı da giderek artmaktadır. Bu sebeple hükümet ve belediyeler toplu taşıma sistemlerinin yolcular tarafından tercih edilmesi için çalışmalar yapmaktadırlar. Toplu taşıma sistemlerini yolculara cazip kılan şey hizmet kalitesinin yüksek olmasıdır. Hizmet kalite standardı Aralık 2001 yılında Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) tarafından belirlenmiştir. Bu standartlar ışığında toplu taşıma sistemleri geliştirilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden olan İETT ve Metro İstanbul A.Ş her yıl Hizmet kalitesi ölçüm modelini (HKÖM) kullanarak mevcut durumlarını analiz ederek hizmet kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada İstanbul'da bulunan mevcut metro ve metrobüs sistemleri incelenmiştir. Geçmiş yıllarda yapılmış olan hizmet kalitesi ölçümleri incelenerek günümüzde bu ölçümlere bağlı olarak geliştirilen sistemlerin yolculara yansıması ve sosyal hayata etkileri zaman, çevre, sağlık ve ekonomi çerçevesinde incelenerek tespit edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Public transport systems are very important in metropolitan areas. Population growth continues in Istanbul continuously. With the increase in the population, individual vehicle use and traffic congestion are gradually increasing. For this reason, the government and municipalities are working to make public transportation systems preferred by passengers. The high service quality is what makes public transport systems attractive to passengers. The service quality standard was determined by the European Standardization Committee (CEN) in December 2001. Public transportation systems are developed in the consideration of these standards. IETT and Metro Istanbul A.Ş., which are among the companies of Istanbul Metropolitan Municipality, aim to increase the service quality by analyzing their current situation by using the service quality measurement model every year. In this study, the existing metro and metrobus systems of Istanbul are examined. By examining the service quality measurements made in the past years, it is aimed to determine the reflection of the systems developed based on these measurements on the passengers and their effects on social life within the framework of time, environment, health and economy.