Akut siyatalji ile başvuran hastalardaki c reaktif protein düzeyi, medikal tedavi yanıtının değerlendirilmesinde ve cerrahi kararın verilmesinde bir belirleyici midir?
Is the level of the c reactive protein in patients who complain ofacute sciatica a determining factor in the assessment of the response to themedical treatment and in making the decision concerning surgery?
  1. Tez No: 705697
  2. Yazar: FAHRİ ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METİN ŞANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bel ağrısı, sosyal aktivite ve iş gücü kaybı yönünden ilk sırayı alan hastalıklar içinde yer almaktadır. Tüm dünya nüfusunun % 80'inin, hayatlarının bir döneminde, bel ağrısından yakındıkları tespit edilmistir. Tüm ağrılı bel sendromlarının % 2-3'ü lomber disk hernisi sebebiyledir. Bu çalışmada Temmuz 2013-Mayıs 2014 dönemleri arasında Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Polikliniğine akut siyatalji şikayeti ile başvuran 14-88 yaş aralığında, toplam 102 hasta alınmış olup, çalışmamız prospektif randomize kontrollü bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamızda akut siyatalji şikayeti ile başvuran hastalardaki CRP düzeylerinin cerrahi karar verme aşamasında prognostik bir belirteç olabilirliği prospektif olarak incelenmiştir. Ayrıca çalışmamızda literatürde yapılan araştırmalar dikkate alınarak, CRP, WBC ve sedimentasyon gibi inflamatuar belirteçlerin düzeylerinin akut siyatalji şikayeti olan hastalarda gerçekleşen inflamatuar yanıta bağlı olarak nasıl değiştiğini saptamak amaçlanmış olup, elde edilen sonuçların radyolojik bulgular (lomber spinal MRG), klinik muayene bulguları (SLR, VAS) ve uygulanan medikal tedavi ile değişiklikleri incelendi. Hastalar radyolojik olarak (lomber spinal MRG) Macnab klasifikasyonuna göre bulging, protrüzyon, ekstrüde-sekestre ve normal olarak 4 grupta ele alındı. Bulging ve protrüzyon gruplarına süresi 5-10 günler arasında değişen medikal tedavi (SOAİİ ve miyorelaksan) ile yatak istirahati uygulandı. Bu gruplara medikal tedavi öncesinde ve sonrasında kan tetkiki (CRP, WBC, sedimentasyon) yapıldı. Medikal tedavi öncesindeki ve sonrasındaki klinik muayene (SLR, VAS) bulguları kaydedildi. Ekstrüde-sekestre gruptan sadece preop kan tetkiki alındı ve bunlara medikal tedavi verilmedi. Herhangi bir spinal şikayeti bulunmayan ve laboratuvar parametrelerini (CRP, WBC, sedimentasyon) etkileyebilecek bir hastalığı olmayan, başka nöroşirurjikal şikayetlerle başvuran hastalarda normal grup olarak ele alındı. Bu gruba ise sadece kan tetkiki (CRP, WBC, sedimentasyon) ve radyolojik inceleme (lomber spinal MRG) yapıldı. Çalışmamız sonucunda CRP düzeylerinin akut siyatalji şikayeti bulunan hastalarda medikal tedavi ile değişiklik gösterdiğini gözlemledik. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda CRP düzeylerinin ekstrüde-sekestre grupta, bulging ve protrüzyona göre normal referans değerden yüksek çıktığı sonucuna ulaştık. Bu da bize opere edilmemiş akut siyatalji şikayeti ile başvuran hastalarda CRP düzeylerinin normal referans değerden (0-8 mg/L) yüksek çıkması hastanın bir cerrahi adayı olabileceğini düşündürdü. Bu nedenle CRP, cerrahi karar verme aşamasında prognostik bir belirleyici olarak kullanılabilir. Bunu desteklemek için daha fazla sayıda hastalarla yapılmış prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Low back pain (lumbago) is among the leading illnesses in respect of social activities and loss of labour. It has been determined that 80 % of the whole population of the world has complained of lumbago at some stage of their lives. The cause of 2-3 % of all painful lumbago syndromes is lumbar disc herniation. 102 patients between the ages of 14-88, who applied to the Neurosurgery Polyclinic of the Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital, with a complaint of acute sciatica, between the dates of July 2013-May 2014, have been included in this study, and our study has been planned as a prospective randomised control study. The possibility of the CRP levels being a prognostic indicator at the stage when the decision concerning surgery is made, in patients who have applied to our hospital with a complaint of acute sciatica, has been prospectively investigated in our study. Additionally, the studies contained within the literature were taken into account, a determination was made as to how the levels of inflammatory indicators such as CRP, WBC and sedimentation changed in patients who complained of acute sciatica, in connection with the inflammatory response that appeared, and the radiological findings (lumbar spinal MRI) and clinical examination findings (SLR, VAS) of the obtained results, and their changes following the medical treatment applied, was investigated. The patients were considered radiologically (lumbar spinal MRI) in 4 groups, according to the Macnab classification-bulging, protrusion, extruded and sequestered, normal. The medical treatment (NSAID and myorelaxant) applied to the bulging and protrusion groups varied between 5-10 days, together with bed rest. Blood tests (CRP, WBC, sedimentation) were carried out on these groups both prior to and following the medical treatment. The clinical examination (SLR, VAS) were recorded both prior to and following the medical treatment. Only a pre-surgery blood test was carried out in the extruded and sequestered group, and these patients were not given any medical treatment. The patients who did not have any spinal complaints, who did not suffer from any illnesses which would influence their laboratory parameters (CRP, WBC, sedimentation), and who had applied with other neurosurgical complaints were considered in the normal group. Only blood tests (CRP, WBC, sedimentation) and radiologic examinations (lumbar spinal MRI) was applied to this group. As a result of our study, we observed that the CRP levels in patients with acute sciatica displayed change with medical treatment. As a result of the statistical analyses we reached the conclusion that the CRP levels in the extruded and sequestered group were higher than those in the bulging and protrusion groups. This led us to consider that where CRP levels were high (0-8 mg/L), patients who had not been operated on, and who had made an application with a complaint of acute sciatica, could be candidates for surgery. Thus, CRP can be used as a prognostic determining factor at the stage where a decision is to be made concerning surgery. Prospective studies on a larger number of patients are required in order to support this.