Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde SBRT planlarının cyberknıfe ve helikal tomoterapi'de dozimetrik karşılaştırılması
Dosimetric comparison of sbrt plans in cyberknife and helical tomotherapy in non-small cell lung cancers
  1. Tez No: 705708
  2. Yazar: TUĞÇE TEKİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GÜRSOY BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küçük hücre dışı akciğer kanserlerinin (KHDAK) radyoterapi tedavisinde yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT) tekniği kullanılarak robotik radyocerrahi Cyberknife cihazı ile tedaviye alınmış hastaların planlarını Helikal Tomoterapi cihazına aktararak dozimetrik karşılaştırmasını yapmak amaçlanmıştır. Cyberknife cihazında Stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT) tedavisinin yapılamadığı durumlarda aynı olgulara sahip KHDAK hastaları için alternatif tedavi yöntemi sunmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada 10 hastanın planları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Her 2 farklı teknik için (Planlanan Hedef Volüm) PTV'ye ait minimum, maksimum ve ortalama dozları; homojenite indeks ve konformite indeks; planlanan riskli organların almış olduğu dozlar; %20 ve %50 lik izodozlara ait veriler ve (monitor unitin ya da monitör ünitesinin) almış olduğu değerlerin istatiksel analizi Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS) veri analizi sistemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Akciğer kanser hastalarının tedavisinde kritik organların maksimum seviyede korunması amaçlanmış; lezyonu yok edici düzeyde ışın verilerek (As Low As Reasonably Achievable) ALARA prensibi optimizasyonu sağlanmıştır. Çalışmamız İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Biriminde faaliyet gösteren Accuray Cyberknife cihazı ve Accuray Helikal Tomoterapi radyoterapi cihazlarına ait planlama sistemleri kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the radiotherapy treatment of non-small cell lung cancers (NSCLC), it is aimed to make a dosimetric comparison of the patients who were treated with the robotic radiosurgery Cyberknife device by using the intensity modulated radiotherapy (IMRT) technique by transferring their plans to the Helical Tomotherapy device. In cases where Stereotactic Body Radiation Therapy (SBRT) treatment cannot be performed with the Cyberknife device, it is aimed to offer an alternative treatment method for NSCLC patients with the same cases. In this study, the plans of 10 patients were evaluated retrospectively. Minimum, maximum and average doses of (Planned Target Volume) PTV for both different techniques; homogeneity index and conformity index; doses taken by planned risky organs; The data of 20% and 50% isodoses and the statistical analysis of the values taken by the monitor unit were compared using the (Statistical Package for Social Sciences) SPSS data analysis system. In the treatment of lung cancer patients, it is aimed to protect critical organs at the maximum level; Optimization of the ALARA (As Low As Reasonably Achievable) principle was achieved by giving the lesion-destructive level of radiation. Our study was evaluated using the planning systems of Accuray Cyberknife device and Accuray Helical Tomotherapy radiotherapy devices operating in the Department of Radiation Oncology of Izmir Katip Celebi University Atatürk Education and Research Hospital.