Türk muhafazakarlığında Nurettin Topçu ve Necip Fazıl Kısakürek
Nurettin Topcu and Necip Fazıl Kısakurek in Turkish conservatism
  1. Tez No: 705738
  2. Yazar: FETULLAH FURKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İdeoloji kavramı bugüne kadar tartışılagelmiş bir kavramdır.19. yüzyıl ise adeta bir ideolojiler yüzyılı olmuştur ve“izm”lerin birçoğu bu yüzyılda ortaya çıkmıştır veya kendilerine isim bulmuşlardır. İdeolojiye dair olumlu ve olumsuz görüşler mevcuttur. Ülkemizde ise ideoloji kavramına genel olarak olumsuz bir anlam yüklenilmektedir. Örneğin sosyalist kesimdeki insanlara etiket olarak kullanılmaktadır veya bir kişi bir konuya dair kendini ifade etmeye çalıştığı zaman ideolojik konuşuyorsun denilerek olumsuz bir tutum ve tavırla karşılaşabilmektedirler. Bu sebepledir ki tezimin birinci bölümünde ideoloji kavramının olumlu, olumsuz ve tarafsız yönlerini ele almaya çalış-tım. İdeoloji kavramına karşı önyargıları biraz da olsa kırma çabasına girdim. Sonrasında ise özü itibarıyla, Fransız devrimini ortaya çıkaran, onun düşünsel arka planını oluşturan aydınlanma ve modernleşmeye karşı bir tepki olan muhafazakâr-lık düşüncesini incelemeye çalıştım. Bazı kesimlerin ideoloji olarak nitelendirdiği, bazı kesimlerin ise ideoloji olduğunu kabul etmediği muhafazakârlık kavramına, tutumuna veya bazı kesimlerin de söylediği gibi muhafazakâr duruşa değindim. Tarihin tozlu raflarında ismi eskitilmiş olan muhafazakârlık kavramının üzerindeki tozları bir nebze olsun kaldırmak ve muhafazakârlığa dair düşünceleri irdelemeye çalıştım. Daha sonra ülkemizde modernleşme sürecinin başlangıcı olarak kabul edilen Tanzimat Dönemi itibariyle ülkemizde az çok kendisini hissettirmeye başlayan muha-fazakâr düşüncenin, ülkemizdeki siyasal, tarihsel serüvenini ve temel muhafazakâr söylemleri inceleyerek, muhafazakârlığa bakış açımızın ve ülkemizdeki muhafazakârlık anlayışlarının batı ile benzerlik ve farklılıkları üzerinde durmaya çalıştım. Sonrasında ülkemizdeki, 20. Yüzyılın münevverlerinden olan, Osmanlı Devle-ti'nin son dönemlerini ve Cumhuriyet Döneminin ilk yıllarını tatbik eden, birçok ideo-loji ve düşünce biçimi ile ismi anılan Nurettin Topçu'nun hayatına ve sosyal bilimler-deki bazı temel kavramlar karşısındaki tutumlarına değinmeye çalıştım. O'nun misti-sizmi ve ruhçu yaklaşımlarına dair düşünceleri üzerinde durdum. Ayrıca isminin birlik-te anıldığı muhafazakârlık kavramı ile ilişkisine ve ülkemizde muhafazakârlık ve diğer siyasi düşüncelerin gelişmesindeki rolü üzerinde durmaya çalıştım. Daha sonra Büyük Doğu idealleri ve şiirleriyle kendisini tanıdığımız Necip Fa-zıl Kısakürek'in hayatını inceleyerek ideolojik yapısının temellerini, Muhafazakarlıkta hâkim olan temel değerlere karşı tutum ve fikirlerini irdelemeye çalıştım. Bu çalışmanın amacı Muhafazakarlık kavramının daha iyi tanımlanmasını sağ-lamak ve Muhafazakâr düşüncenin önde gelen isimlerinden olan Nurettin Topçu ve Necip Fazıl Kısakürek'in muhafazakarlık anlayışlarını açıklayarak karşılaştırmaktır. Çalışma literatür taraması yöntemiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ideology is a term that has been discussed by now. And 19th century simply had been the century of ideologies also“-ism”s found themselves a name or occurred in this century. There are positive and negative opinions on ideology. As for our coun-try, ideology generally has been assigned a negative meaning. For example, it has been used as a label for the socialists or when someone tries to express themselves on a mat-ter, they may be subjected to a negative behavior for being ideological. For this rea-son, I tried to approach the ideology from positive, negative, and impartial aspects in the first part of my seminar. I tried to break down the prejudices against the ideology term at the least. Thereafter, I tried to analyze the conservatism which came out as a response to the modernization and rationalization that inherent caused the French Revolution and created its ideational background. I mentioned the conservatism term -or as some say conservativist attitude- which is regarded as an ideology by some and not regarded by some others. I tried to scrutinize the thoughts on conservatism and remove the dust on the term which was worn out in the old dusty shelves of the history. Then I tried to dwell on the differences and similarities between conserva-tivism in Turkey and the west by examining the basic conservativist discourses and the political and historical romance of the conservativist thought, which started to make itself evident with the Tanzimat Reform Era that is regarded as the beginning of the modernization in Turkey, in our country. Later, I've addressed to Nurettin Topcu - one of the intellectuals of the 20th century in our country, who exercises the late Ottoman and early Republic periods, and whose name is mentioned along with many ideologies and thoughts - his life and his approaches to some of the basic social sciences terms. I've emphasized his mysti-cism and spiritualist approaches. Further, I've tried I also focused on his relationship with the concept of conservatism, which is mentioned with his name, and its role in the development of conservatism and other political ideas in our country. Thereafter, by examining the life of Necip Fazıl Kısakürek, whom we know with his great eastern ideals and poems, I tried to examine the foundations of his ideo-logical structure, his attitudes, and ideas against the basic values of conservatism. The aim of this study is to provide a better definition of the concept of con-servatism and to contrast and explain the conservatism approaches of Nurettin Topçu and Necip Fazıl Kısakürek, who are among the leading names of conservative thought. This study was conducted using the method of literature review.