Zebra balığında glutamat sinyalizasyon manipülasyonunun oligodendrosit kökenli hücrelerdeki etkisinin incelenmesi
To investigate the effect of manipulating glutamate signaling on zebrafish oligodendrocyte linage cells
  1. Tez No: 705792
  2. Yazar: FUNDA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKER DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Miyelinizasyon, aksonal bütünlüğü geliştirme ve sürdürmek için büyük öneme sahiptir. Glutamat bağımlı nöronal aktivitenin miyelinizasyon sürecini modüle edebileceğine dair artan kanıtlar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı zebra balığında glutamat sinyalizasyon manipülasyonunun oligodendrosit soylu hücrelerdeki etkisinin araştırmaktır. Yeni bir yoğunluğa duyarlı floresan glutamat sensörü (iGluSnFR) ifade eden zebra-balığı modeli, glutamat sinyalleme modülasyonunun miyelinliyen oligodensitroitleri nasıl etkilediğini araştırmak için kullanılmıştır. Hipotezimiz iGluSnFR`ın Glutamat´a bağlanıp tamponlayarak, ekstrasellüler seviyesini azaltıp oligodendrosit gelişimini etkilediğini içermektedir. Kontrollere kıyasla iGluSnFR eksprese eden zebra-balıklarında miyelin belirteçlerinin, ekspresyonu değerlendirilmiştir. iGluSnFR`ın Oligodendrosit soy hücrelerinin azalmasından sorumlu olduğunu doğrulamak için glutamatla ilgili farmakolojik araçlar hedeflerine ulaşamayacakları veya kan-omurilik bariyerini geçemeyebilecekleri göz önünde bulundurularak; larvaların beyin ventriküllerine mikro-enjeksiyonla uygulanıp, miyelinizasyon in vivo görüntüleme, qRT-PCR ve WB teknikleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Myelination is crucial for development and maintaining axonal integrity. There is increasing evidence that glutamate-dependent neuronal activity may modulate the myelination process. The aim of this project is to investigate the effect of manipulating glutamate signaling on zebrafish oligodendrocyte lineage cells. A newly designed“intensity-based glutamate-sensing fluorescent reporter”(iGluSnFr) zebra fish model is used to investigate the effect of manipulating glutamate signaling on myelinating oligodendrocytes. According to our hypothesis iGluSnFR would bind and thereby buffers away extracellular Glu. By reducing extracellular Glu levels, OL progenitors lack some cues for proliferation and differentiation. This reduces in the end OL lineage cell numbers. For this purpose the expression of myelin markers were evaluated in zebra-fish expressing iGluSnFR compared to controls. To verify that iGluSnFR is responsible for the reduction of oligodendrocyte lineage cells considering that the glutamate related pharmacological tools may not cross the blood-brain barrier and reach their goals micro-injections were applied into the brain ventricles of the larvae zebra fish. Finally myelination was evaluated by in vivo imaging, qRT-PCR and WB techniques.