Kenevir ürünlerinin çimentolu kompozitlerde kullanımı
Using of hemp products in cement composites
  1. Tez No: 705793
  2. Yazar: ABDÜLREZZAK ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUŞA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde betonların çeşitli özelliklerini geliştirebilmek amacıyla çeşitli kimyasal ve mineral katkı malzemeleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu malzemelerin sürdürülebilirliği amacıyla doğal ürünlerin kullanımı son zamanlarda yaygınlaşmış ve ar-ge çalışmaları yoğunlaşmıştır. Doğal bir malzeme olarak kenevir birçok alanda kullanıldığı gibi inşaat endüstrisinde de kullanılmaktadır. Yalıtım sektöründe kullanımı yaygın olan kenevir ürünlerinin, beton içerisinde kullanımı araştırmaya açık bir konu olarak değerlendirilmektedir. Tez kapsamında, lif, toz ve su gibi kenevir ürünlerinin çimentolu kompozitlerde kullanımı araştırılmıştır. Kenevir bitkisinin gövde kısmından elde edilen lifler çeşitli uzunluklarda kesilerek çimento ve kumdan oluşan kompozit harç içerisine farklı hacimlerde ilave edilmiştir. Kenevir bitkisinin gövde ve kök kısımlarından elde edilen tozlar çimento ile ikame edilerek ve kenevir liflerinin sıyrılması aşamasında elde edilen kenevir suyu karışım suyu ile ikame edilerek çimentolu kompozit harçlarda kullanılmıştır. Üretilen çimentolu kompozitler üzerinde fiziksel ve mekanik özellikleri belirlemek için standart harç deneyleri olarak birim hacim ağırlık, basınç ve eğilme dayanımı deneyleri yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, kısa kesilmiş kenevir liflerinin daha etkili olduğu, kenevirin bağlayıcı malzemeden ziyade dolgu malzemesi olarak kullanılabileceği ve kenevir suyunun kompozitlerin hem işlenebilirlik hem de mekanik özeliklerine olumlu etkisi olduğu sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, various chemical and mineral additives are frequently used in order to improve the various properties of concrete. The use of natural products for the sustainability of these materials has recently become widespread and R&D studies have intensified. Hemp, as a natural material, is used in the construction industry as well as in many areas. The use of hemp products, which are widely used in the insulation sector, in concrete is considered as a subject open to research. Within the scope of the study, the use of hemp products such as fiber, powder and water in cementitious composites was investigated. The fibers obtained from the stem part of the hemp plant were cut in various lengths and added in different volumes into the composite mortar consisting of cement and sand. The powders obtained from the stem and root parts of the hemp plant were substituted with cement and the hemp water obtained during the grazing of the hemp fiber was substituted with the mixing water and used in cementitious composite mortars. In order to determine the physical and mechanical properties on the produced cementitious composites, unit volume weight, pressure and flexural strength tests were carried out as standard mortar tests. As a result of the study, it was concluded that short-cut hemp fibers were more effective, hemp could be used as a filling material rather than a binder, and hemp water had a positive effect on both the workability and mechanical properties of the composites.