Hybrid maximum power point tracking technique based on GWO-P&O for photovoltaic system under various conditions
Fotovoltaik Sistem için değişken koşullar altında GWO-P&O'ya dayalı hibrit maksimum güç noktası izleme tekniği
  1. Tez No: 705847
  2. Yazar: AMEER MAHMOOD RAHMAN ALKHUZAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ 0MUSARİA KARİM MAHMOOD, DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALİD O.MOH. YAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kısmi gölgeleme durumu, küresel maksimum power point'in kesin olmayan takibi nedeniyle fotovoltaik sistemlerin çıkış gücünü etkileyen ana zayıf noktalardır. Güç-Voltaj eğrisinde birçok maksimum power point'in olduğu kısmi gölgeleme koşullarında, perturb & gözlem, artımlı iletkenlik algoritmaları gibi geleneksel algoritmalar, global maksimum güç noktasını izleyemiyor, dolayısıyla genel PV sistem verimliliğini azaltıyor. Bu çalışma, hızlı güneş ışınımı ve kısmi gölgeleme koşullarına maruz kalan bir PV sisteminden maksimum gücü çıkarmak için gri kurt optimizasyon algoritmasını perturb & gözlem algoritmasıyla birleştiren hibrit bir GWO-P&O algoritması önermektedir. Gri kurt optimizasyon algoritması, küresel zirveye daha hızlı yakınsama sağlamak için ilk aşamaları, ardından Perturb & Observe algoritmasını son aşamada ele alır. Hibrit tekniği kullanmanın ardındaki fikir, küresel zirveye doğru yakınsamayı hızlandırmaya yardımcı olan GWO'nun arama alanını küçültmektir. Hibrit GWO-P&O algoritması önce MATLAB/SIMULINK kullanılarak gerçeklenir, ardından pratik uygulaması için deneysel bir kurulum tasarlanmıştır. Önerilen algoritmanın sonuçları, geleneksel P&O algoritması, geleneksel GWO algoritması ve PSO algoritması ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlardan, önerilen algoritmanın diğer algoritmalara kıyasla yüksek izleme verimliliği, MPP etrafında düşük salınımlar, MPP'ye hızlı yakınsama, yüksek doğruluk ve MPP'ye ulaşmak için küçük zamana sahip olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The partial shading condition is the main weak point that affects the output power of photovoltaic systems, due to imprecise tracking of the global maximum power point. In partial shading conditions with many maximum power points on the Power–Voltage (P-V) curve, traditional algorithms such as perturb & observe, incremental conductance algorithms are failing to track the global maximum power point, thus reducing the overall PV system efficiency. This study proposes a hybrid GWO-P&O algorithm that combines the grey wolf optimization algorithm with the perturb & observe algorithm for extracting the maximum power from a PV system exposed to rapid variations of solar irradiation and partial shading conditions. The grey wolf optimization algorithm handles the initial phases followed by Perturb & Observe algorithm at the final phase to achieve faster convergence to the global peak. The idea behind using the hybrid technique is to scale down the search space of GWO which helps to speed up to achieve convergence towards the global peak. The hybrid GWO-P&O algorithm is first implemented using MATLAB/SIMULINK, then an experimental setup is designed for its practical implementation. The results of the proposed algorithm are compared with the traditional P&O algorithm, the traditional GWO algorithm, and the PSO algorithm. From the results, it has been proved that the proposed algorithm has high tracking efficiency, low oscillations around MPP, fast convergence toward MPP, high accuracy, and small-time to reach MPP compared to other algorithms.