Şêx Tahirê Şoşî (1917-1962) di edebiyata Kurdi de
Kürt edebiyatında Şeyh Tahir Şoşi (1917-1962) / Shex Tahir Shoshe (1917-1962) in Kurdish literature
  1. Tez No: 705921
  2. Yazar: BEWAR ABDULLAH SALIH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Büyük alim ve şair Şeyh Tahir Şoşikî, Kürt edebiyatı alanındaki en büyük edebiyatçılardan biridir. O, Kendi döneminde ürettiği edebiyat eserleriyle tanınmaktadır. Ruhu ve yaşamı, inandığı rabbini memnun etmek ve olmak için kendisine amaç edinmiştir. Toplumunu bilim, ilim ve milli edebiyat ve kültür etiği ile beslemek için, aynı zamanda bilim ve edebiyatına da sahip olduğumuz insanlarını dünya milletlerine tanıttı. Başka herhangi bir milletlerin ilmi ve edebi hizmetlerin kadar, hiç şüphesiz Kürtlerin de bu alanda bir hizmetleri olduğuna inancı vardır ve bunun için çalışmaktadır. Bu anlamda Şoşikî, daha talebelik dönemlerinden başlamak üzere bilimle ilglendiği kadar Kürt edebiyatındaki şiirlerle de ilgilenmiştir. Eğitim hayatı kendi köyü içindeki entelektüel denilebilecek bir çok yetişmiş insan arasında geçen Şeyh Tahir Şoşikî, kendi köyündeki bu medrese eğitiminin de etkisiyle farkS meydana getirecek seviyede bir ilim oratay koymuştur. Kürt edebiyatında yazarlar, şairler, akademisyenler ve melaların önemli bir yeri vardır. Bu anlamda Şoşikî, hem bir medrese alimî gibi kendini yetiştirirken aynı zamanda Kürt edebiyatında öne çıkacak derecede bir farklılıkla kendisini şiire de vermiştir. Şoşikî'nin bu eğitim hayatına etki eden en temel nedenlerden biri de hiç şüphesiz kendi köyünde buluna medrese ve tekyelerin etkisidir. Bir taraftan dinî anlamda medrese eğitimi alırken, diğer taraftan Kürt edebiyatında onun bu farklılığıyla ortaya çıkaracak şiirler de yazmaya başlamıştır. Onun bu edebi yönü, her anlamda onu öne çıkararak kürt edebiyatında farklı bir konuma geirmiştir. Anahtar Kelimeler : Edebiyat, Şoş, Zana, Şeyh, Köy, Şair, Hayat
Özet (Çeviri)
Sheikh Tahir Shoshi, The great scholar, Poet and poetess, Is one of the greatest literary critics in the field of Kurdish literature and is known for his prolific works of literature. His spirit and life have become a beacon to please his god and to be proud of him. he, And in order to nurture his community with science and knowledge and the ethics of national literature and culture, He also made his people known to the nations of the world that we also have the product and literature of the brain as any other nation has a remarkable service in scientific and literary terms. And Kurdish culture, Therefore, we wanted to emphasize the place of Sheikh in Kurdish literature and his village, where many scholars, writers and workers have products and knowledge, But we have extensively mentioned the village of Shosh, which is the most intelligent and knowledgeable scholar in there's a bone marrow to the family of Sheikh Shoshi Sheikh Tahiri, who all spent their lives writing about science and knowledge and intellectual and hozan and mela and feqat. and it shows their love and devotion to the service of science and its perpetuation. Writers, poets, scholars and melays have an important role in Kurdish literature. Their differences exist both in the texts and in the poems and other sections. We chose this topic in the field of literature because the work and personality of the famous and well-written scholar Sheikh Tahir Shoshi should not be undermined, especially his remarkable work, which includes a book on the life of the Prophet Muhammad, peace be upon him. That this village was so famous and famous in the vicinity of Badinan and the most important place to study and April is considered to be another place where we knew that the greatest part of Kurdish literature was academically compared to others. that his work and his products and works will always be alive in the nation and will be found in literature. Keywords : Letters, shosh, judicious, Village, Poetry, Biography Zana, Xweşnivîs, Hozanvan û dahênekar Şêx Tahirê Şoşî, Yek ji wan edebiyatnasên herî mezin, bi 'ilim di bilindahiya edebiyata Kurdî de, Pir berhemdar e. Şêx Tahirê Şoşikî, bi piranî wek mela û kasib hatiye naskirin. Rûh û jîyana xwe kirîye şemalkek ji bo ku Xwedayê xwe ji xwe razî bike û bi serbilindî biçe ba Wî. Ji bo civaka xwe bi zanist, bi zanîn, bi rewiştê edebiyat û kultura neteweyî mezin bike. Herwiha wî dixwast gelê xwe bide nasîn û beramberî milletên cîhanê de bibêje ku em jî xwedî berhem û edebiyat in, me jî weke her neteweyeke din xizmetek û karek ber bi çav heye. Şêx Tahir, Wek ´alim û edebiyatnasek Kurd, Li gundek ku gelek alim jê peydabûne hatiye dinê. Her çiqas ew bi ilme din hatibe nas kirin jî, Şêx, Di eynî wextî de di edebiyata Kurdî de xwediyê ciyeke girîng e. Wî, feqatiya xwe dest pê nivîsîna hozanan kiriye. Bandora li ser Şoşikî, ji malbta wî tê ku malbata wî di warê ilm û zanistê de navdar hatiye zanîn. Di edebyata Kurdî de nivîskar, hozanvan, zana û melayan dewrek girîng heye. Her wiha Şêx Tahirê Şoşkî, yek ji wan kesan e ku di çend beşên cüda de ciyawaziya xwe daye nişan dayÎn. Nemaze xebata wî ya ber bi çav ku pirtûka wî ya bi navê“Gulzar”ku tê de jîyana pêxemberê me Hz. Mihemed (s), wek helbest hatiye nivîsandin. Şêx Tahirê Şoşikî, di tekya û medreseyên gundê xwe de li gel gelek feqiyên gund perwerde dibine. Ji ber bandora alimên ji gundê wî derketî, ew jî di warê zanist û helbestan gelek pêş dikeve. Şoşikî, li cem gelek seydayên qedir bilind yên dewra xwe xwenina xwe derbas kiriye. Di vê xwendinê bes ne bi xwendina olî tene meşxûl bûye. Wî di eynî wextî de xwe wek zanist û hzanwaneke giran biha perwerde kiriye ku Şêx Tahir, bi vê ferqiyeta xwe ketiye di nav edebiyata Kurdî de. Peyvên Sereke : Edebiyat, Şoş, Zana, Şêx, Gund, Hozan, Jîyaname.