Diz osteoartriti rehabilitasyonunda proprioseptif egzersizlerin denge üzerine etkinliği
The Effects of proprioceptive exercises on balance in knee osteoarthritis reahabilitation
- Tez No: 70594
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Çalışmamızın iki amacı bulunmaktadır. 1 Diz osteoartriti tanısı alan hastalarla, yaş eşleştirmeli olarak seçilen normal sağlıklı kişiler arasında, propriosepsiyon kaybına sekonder odaya çıkabilecek, denge yönünde herhangi bir fark olup olmadığını göstermek. 2. Diz osteoartriti tanısı alan hastalarda, proprioseptif egzersizlerin denge ve fonksiyonellik üzerine olan etkisini araştırmak. Çalışmamız ACR 1991 kriterlerine göre, diz osteoartriti tanısı konulan 20 kadın hasta ve yaş eşleştirmeli olarak seçilen 20 sağlıklı kadın üzerinde başlatılmıştır. Ortalama yaş hasta grupta 55.9+5.6 iken, kontrol grubunda !")!). AıA.524 dür. Çalışmamızda öncelikle tüm hastaların vo kontrol grubunun bilgisayarlı dinamik postürografi cihazı kullanılarak, denge testleri değerlendirilmiştir, ikinci aşamada ise, diz osteoartriti tanısı alan 20 kişiden 8 kişi, aynı cihaz yardımıyla gerçekleştirilen dize yönelik proprioseptif rehabilitasyon pıogramına 2 hafta, haftada 3 kez,1 saat süreyle olmak üzere alınmıştır. Rehabilitasyon programı öncesi ve sonrasında, hastaların ağrısı (Vizual Analog Skala ile), duygu durumu (Yüz Skaiası ile), fonksiyonel durumu (Lequesne L ndoksi İle) değerlendirilmiştir. Hastaların rehabilitasyon programı sonrasında Dinamik Denge Değerlendirme testleri tekrarlanmış ve tedavi önceki durumla k; ıı şılaştırıimıştır. OZ
Özet (Çeviri)
- SUMMARY We have two aims in the study : 1. To show whether there's a difference between patients with knee osteoarthritis and their age matched controi groups, maintaining balance. 2. To investigate the effects of proprioceptive exercises on balance and.unctional status In patients known to have knee osteoarthritis. Our case control study consists of 20 female knee osteoarthritis patients having the diagnose according to ACR 1991 criteria and 20 healthy age matched :emaie controls. Mean age was 55.9±5.6 in the case group and 55.4±4.524 in the.-_! iir'ol group. All the patients' and control's balance tests were done and the 8 of 20 knee osteoarhritis patients undergo a one hour proprioceptive rehabilitation program for two weeks, 3 times weekly. Before and after rehabilitation program, patients' pasn. emotional and fuctional status were evaluated and dynamic oaiance studies were repeated. uuf results and interpretetion listed below: 1. Dynamic balance evaluation test showed statistically significant increase In parameters indicating posturai sway in patients compared to control group. In dynamic balance tests knee mecanoreceptors have a more important role. Afferent signals from mechanoreceptors is inefficient in patients with knee osteoarthritis and this leads to increase in postural sway. 642. I he functional evaluation of knee osteoarthritis patient domosfraied high Loquesne Index scores make clear that these patient have hard time even in daily activity possibly due to the increase in postural sway 3. After proprioceptive exercises with the help of done by Computarized Dynamic Balance device, the parameters in dinamic balance tests indicating postural sway decreased significantly in knee osteoarthritis patients. We can concluded that exercises with the use of Computarized Dynamic Balance device improves balance of patients. 4. The improvement of the functional capacity of patients were statistically significant. Although pain intensity did not change, emotional status demonstrated by face scale had improved significantly. We believe this emotional well being is due to improvement of functional capacity. 65