Kronik obstrüktif akciğer hastalığında inspriatuar kas eğitiminin etkinliği
- Tez No: 70593
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada amacımız KOAH'h hastalarda inspiratuar kas eğitiminin solunum fonksiyonlarına, egzersiz performansına, dispne yakınmasına, inspiratuar kasların güç ve dayanıklılıkları üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmamız KOAH tanısı konulan 32 vaka üzerinde tek kör randomize kontrol grubu oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunda 17 hasta (15 erkek, 2 kadın ortalama yaş 67.1+6.65) kontrol grubunda 15 hasta (13 erkek, 2 kadın ortalama yaş 62+12.79) 8 hafta boyunca izlenmiştir. Çalışma grubundaki 17 hasta 8 hafta süre ile haftada 3 gün, günde İ saat Respifit isimli cihaz kullanılarak inspiratuar kas eğitimi programına alınmıştır. Maksimum inspiratuar basıncın %70'i ile maksimal statik inspiratuar manevralar şeklinde güçlendirici egzersizler yaptırılmış, maksimum inspiratuar basıncın %40'ı ile dayanıklılık egzersizleri yaptırılmıştır. Çalışma grubunda maksimum inspiratuar basınç her hafta başında yeniden ölçülerek güçlendirici egzersizlerle dayanıklılığı arttırıcı egzersizlerin direnci ilerleyen haftalar içerisinde arttırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of inspiratory muscle training on pulmonary function tests, exercise capacity, dyspnea, inspiratory muscle strength and endurance in patients with COPD. The study has been performed on 32 patients diagnosed as having COPD who were randomly assigned to control and study groups. 17 patients in the study group (15 male, 2 female, mean age 67.1±6.65) and 15 patients in the control group (13 male, 2 female mean age 62±12.79) were followed through 8 weeks. Seventeen patients in the study group were trained for 1 hour a day using inspiratory resistive loads of 70% of their maksimal inspiratory pressure (MIP) for strengtheninig exercises and of 40% of their maksimal inspiratory pressure for endurance exercises using a training apparatus named Respifit. Maksimal inspiratory pressures were measured every week in the study group by using the training apparatus and the resistances for the stregthening and endurance exercises were determined accordingly.