2020 yılında Sivas Numune Hastanesi'ne başvuran hipertansiyon hastalarının farmakolojik tedavilerinin retrospektif incelenmesi ve değerlendirilmesi
Retrospective investigation and evaluation of the pharmacological treatments of hypertension patients applied to Sivas Numune Hospital in 2020
- Tez No: 705957
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Küresel bir sağlık sorunu haline gelen hipertansiyon hastalığının görülme oranı her geçen gün artmaktadır. Önlenebilir kardiyovasküler ölüm riskleri arasında yüksek oranda bulunmasına rağmen tanı alamamış hastaların varlığı da azımsanamayacak kadar çoktur. İlerleyen yaşla beraber vücut ve organ fonksiyonlarındaki farklılıkla komorbit hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Birçok hastalıkla beraber görülebilen hipertansiyonun tedavisi de eşlik ettiği hastalığa göre yeniden şekillenmektedir. Güncel tedavi kılavuzları incelenerek ülkemizde pratikte kullanılması için 2015 yılında yayınlanan Türk hipertansiyon Uzlaşı raporu çeşitli güncellemeler ile 2019 yılında tekrar yayınlanmış ve β-blokörler spesifik endikasyon olmaksızın ilk tanı seçeneğinde önerilerden kaldırılmıştır. Tanı ve tedavi kılavuzları hasta tedavilerine objektif standartlar getirmekte, hekimlere yeni gelişmeler ve bilgileri aktararak farkındalığın artmasını ve sonuç olarak hasta tedavisini de olumlu yönde etkilemektedir. Bu amaçla, Sivas Numune Hastanesi dahiliye polikliniğinde reçetelenen antihipertansif ilaç gruplarının reçetelerin mevcut ICD-10 (Uluslararası Hastalık Sınıflandırması Versiyon 10) kodları göz önüne alınarak 2019 yılında yenilenen Türk Hipertansiyon Uzlaşı Raporu'na uygunluğunun belirlenmesi ve reçetelerde tercih edilen antihipertansif gruplarının tercih edilme sıklıklarının hastaların kimlik numarası, isim, adres gibi özel bilgileri alınmaksızın hastaların kişisel bilgileri korunarak sadece yaş-cinsiyet gibi sosyodemografik özellikleri göz önüne alınarak belirlenmesi için tanımlayıcı nitelikte bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The incidence of hypertension, which has become a global health problem, is increasing day by day. Despite the high risk of preventable cardiovascular death, the presence of undiagnosed patients is also substantial. With the advancing age, the difference in body and organ functions paves the way for the formation of comorbid diseases. The treatment of hypertension, which can be seen with many diseases, is also reshaped according to the accompanying disease. The Turkish Hypertension Consensus report, which was published in 2015 for its practical use in our country by examining the current treatment guidelines, was republished in 2019 with various updates and β-blockers were removed from the recommendations for the first diagnosis option without a specific indication. Diagnosis and treatment guidelines bring objective standards to patient treatments, increase awareness by conveying new developments and information to physicians, and consequently affect patient treatment in a positive way. For this purpose, Sivas Numune Hospital, Clinic of Internal Medicine in the prescription of antihypertensive drug groups prescribed in the current ICD-10 (International Classification of Diseases Version 10) codes by considering the renewed Turkish Hypertension Consensus Report in 2019 preferred antihypertensive hypertension reconciliation report and the determination of the preferred frequency of the groups compliance of the patient ID number, name, address, such as protecting the personal information of the patients without obtaining private information by a descriptive study conducted to determine the sociodemographic characteristics such as age and gender by considering only.