Term yenidoğanlarda loş ortamda hepatit B aşısı uygulamanın konfor ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effects of applying hepatitis-B vaccine in a dim light environment on comfort and physiological parameters of term newborns
- Tez No: 705958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma term yenidoğanlarda loş ortamda Hepatit B aşısı uygulamanın bebeğin konfor ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanmıştır. Mayıs-Ekim 2020 tarihleri arasında özel bir hastanenin bebek bakım odasında gerçekleştirilmiştir. Veriler yenidoğanın tanıtıcı özelliklerini, fizyolojik parametrelerini ve konfor düzeyini değerlendirmek amacıyla oluşturulan“Yenidoğan İzlem Formu”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Araştırmaya dahil edilen loş ortamda ve kontrol grubunda bulunan yenidoğanlar; bazı tanıtıcı özellikleri, uygulama öncesi fizyolojik parametreleri ve konfor puan ortalamaları açısından homojendir (p>0,05). Loş ortamda ve kontrol grubunda bulunan yenidoğanların grup içi ölçümleri değerlendirildiğinde; Hepatit B aşısı uygulama sırasında kalp atım hızı, solunum sayısı, konfor davranış puanı ortalamalarının aşı uygulama öncesine göre daha yüksek; SPO2ortalamalarının ise daha düşük olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Thisresearch has beendesigned in a randomizedcontrolledway in orderto define the effects of the Hepatitis- B vaccineinjection on the fulltermnewbornscomfortandpysicologicalparameters in the dimlightenvironment.Itwasconducted in a privatehospital'snewborncareunitbetween May andOctober 2020. The datawascollectedwith the“NewbornInspection Form”whichwascreatedso as toevaluate the intoductoryfeatures, physiologicalparametersandcomfortlevels of the newborn. In the evaluation of the data, SPSS 22.0 packageprogramme-suitablestatisticalmethodswereused. The newborns in the studieddimlightenvironmentandnewborns in the controlgroupwerehomogenouswithrespecttosomeintoductoryfeatures, pre-vaccinationphysiologicalparametersandcomfortscoreavarages (p>0.05). When the intra-groupmortality of the newborns in the dimlightenvironmentand in the controlgroupwasevaluated, during the Hepatitis-B vaccineinjection the avaragevalue of heart rate, respiratory rate andcomfortscorewasfoundhigherthan the pre-vaccinationphase; however the avarage SPO2 levelwasdetectedlower (p0.05).The duration of crying of the newbornswhichwerevaccinated in the dimlightenvironment (22.41±32.147) wasshorterthan of the newborns in the controlgroup (46.23±50.400). Inthisresearch it has beenconcludedthatHepatitis-B vaccineinjection in the dimlightenvironment can be an effectivemethodforincreasing the comfortlevelanddecreasing the duration of cryingfornewborns. As a result of thisstudy, clinicsmonirotingnewborns can be recommendedtohavesomelightadjustments. KeyWords: Newborn, Vaccination, Dim Light,Confort,