Servikodorsal fibromiyaljili hastalarda akupunktur ile konnektif doku masajının karşılaştırılması
Comparison of acupuncture and connective tissue massage in cervicodorsal fibromyalgia
- Tez No: 70596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
8. ÖZET Bu çalışma elektroakupunktur ve konnnektif doku masajının fîbromiyalji semptomlarına etkilerini araştırmak amacıyla fibromiyaljili 60 hasta üzerinde yapıldı. I. gruptaki 30 hastaya (5-20 Hz frekans ve 1-10 mA yoğunlukta) elektroakupunktur uygulandı. II. Gruptaki 30 hastaya konnektif doku masajı uygulandı. Her iki grupta tedaviden önce ve son seanstan sonra şu parametreler değerlendirildi; algometre ile ağrı eşiği ölçümü, basmakla hassas nokta sayısı, ağrı şiddeti (VAS), sabah tutukluğu, depresyon, anksiyete, omuz aktif abdüksiyon ve fleksiyon açıları ve uyku kalitesi. Hem elektroakupunktur hem de konnektif doku masajı 8 parametreden 5. de etkili bulunmuştur. Bu parametreler ağrı eşiği, basmakla hassas nokta sayısı, ağrı şiddeti (VAS), depresyon ve uyku kalitesidir. Ancak elektroakupunktur ağrı eşiği ve ağrı şiddetinde (VAS) daha anlamlı iken kormektif doku masajı depresyon bulgularında daha anlamlı düzelme yapmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada elektroakupunktur ve kormektif doku masajının fibromiyaljili hastalara olan etkilerini karşılaştırdık. Elektroakupunktur ağrı eşiği ve ağrı şiddetinde daha etkilidir. Konnektif doku masajı ise depresyon bulgularında daha etkilidir. 48
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Comparison of Acupuncture and Connective Tissue Massage in Cervicodorsai Fibromyalgia, This study has been done on 60 fibromyalgia patients for the purpose of evaluating the effect of electroacupuncture and connective tissue massage on the symptoms of fibromyalgia. The first group comparised of 30 patients treated with electroacupuncture (the current characteristics was 5-20 Hz frequency and 1-10 mA intensity). The second group compromised of 30 patients treated with connective tissue massage. In both groups, pretreatment and after the last session, the following parameters was evaluated: pain threshold with aigometer, the number of pressure-sensitive points, pain intensity (VAS), morning stiffness, depression, anxiety, active abduction and flexion angle of shoulder joint and sleep quality. Both of electroacupuncture and connective tissue massage were found to be effective in 5 out of 8 parameters we followed. These were pain threshold, the number of pressure sensitive points, pain (VAS), depression, sleep quality. But the effect of electroacupuncture was more significant on pain threshold and pain intensity (VAS) and connective tissue massage was more significant on depression. In conclusion in this study we compared the effect of electroacupuncture and connective tissue massage on the fibromyalgia patients. Electroacupuncture was more effective on pain threshold and pain (VAS). Connective tissue massage was more effective on depression. 49