Sıfır atık yönetim sistemi ve Gaziantep büyükşehir belediyesi sıfır atık uygulamasının incelenmesi
Investigation of zero waste management system and Gaziantep metropolitan municipality zero waste implementation
  1. Tez No: 706043
  2. Yazar: MAHİR EMRE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İçinde yaşamakta olduğumuz modern çağda katı atık miktarlarında önüne geçilemeyecek şekilde oluşmakta olan artış oranlarının yarattığı çevre problemlerinden dolayı kentsel alanlarda çok büyük bir sorun olarak ele alınan en önemli konulardan biri katı atıkların nasıl ve ne şekilde yönetildiği olmuştur. Şehirlerin fazla sayılabilecek bir kısmında katı atıkların yönetimi konusunda, mevcut düzenlemelerin olmayışı, organizasyonların ve planların nasıl yapılması gerektiğinin tam olarak bilinmemesi hakkında ve parasal kaynakların henüz çevre sorunlara tam olarak aktarılamamasından dolayı sorunlar yaşamaktadır. Yaşanan bu sorunlara rağmen Gaziantep ilinde katı atıkların artık sorun olmaktan uzaklaştığı ve her ilçede katı atık sorununun çözüldüğü görülmektedir. Sadece katı atıkların değil ayrıca şehir içinde oluşan bütün atık türlerinin nasıl bertaraf edildiği ve süreçlerinin nasıl yönetildiği de incelenmektedir. Büyükşehir Belediyesine ait olan tesislerin, sıfır atık uygulamasında oynadıkları rol ve önemleri de araştırılmıştır. Sıfır Atık ile şehir içinde atıkların kaynaklarında ayrılması teşvik edilmektedir. Sıfır Atık uygulamalarının nihai başarıya ulaşması için Gaziantep ve çevre illerde yapılan eğitim çalışmaları da bu tezde ele alınmış olup sadece bugünün değil gelecek nesillerin de faydalanması için uzun süreli projelerin temelleri incelenmektedir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinde ise bina içinde sıfır atık kutuları yerleştirilmiş olup atıkların ayrılması çalışmalarına başlanmış ve yürütülmektedir. Arka planda ise her kesimin benimsemesi gereken“Çevre Miras Değil Emanettir”görüşünün yaygınlaştırılması ve bilinç düzeyinin arttırılmasına yönelik çalışmaların da yapıldığı görülmektedir. Ayrıca uygulamalar ile yapılan hesaplamalar sonucu ekonomik tasarruf verileri de ortaya çıkacak bu vesileyle sıfır atığın yan etkileri de ortaya çıkmış olacaktır. Bu çalışmada katı atıkların yönetimine dair genel bir yaklaşım sergilenmiş olup ayrıca Gaziantep ilinde katı atıkların toplanmasına, bertarafına ve sıfır atık uygulamalarının şehrin atık döngüsündeki etkisine dair sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the modern age we live in, one of the most important issues considered as a major problem in urban areas due to the environmental problems created by the unavoidable increase in solid waste amounts has been how and how solid wastes are managed. In a large part of the cities, there are problems in the management of solid wastes, due to the lack of existing regulations, not knowing exactly how organizations and plans should be made, and the inability to fully transfer financial resources to environmental problems. Despite these problems, it is seen that solid wastes are no longer a problem in Gaziantep and the solid waste problem is solved in every district. It examines not only solid waste but also how all types of waste generated in the city are disposed of and how their processes are managed. The role and importance of the facilities belonging to the Metropolitan Municipality in zero waste implementation were also investigated. With Zero Waste, it is encouraged to separate the wastes in the city at their sources. In order to achieve the ultimate success of Zero Waste practices, educational studies in Gaziantep and surrounding cities are also discussed in this thesis, and the foundations of long-term projects are examined for the benefit of not only today but also future generations. In Gaziantep Metropolitan Municipality, zero waste bins have been placed in the building and the works for the separation of wastes have been started and are being carried out. In the background, efforts are made to spread the“Environment is a Trust, Not a Heritage”view, which should be adopted by all segments, and to increase the level of awareness. In addition, economic savings data will emerge as a result of the calculations made with the applications, and on this occasion, the side effects of zero waste will also emerge. In this study, a general approach to the management of solid wastes has been presented, and the results of the collection and disposal of solid wastes in Gaziantep and the impact of zero waste practices on the waste cycle of the city are discussed.