Konya bölgesinde koroner anjiyografi yapılan hastalarda atheroskleroz ve risk faktörlerinin bölgesel dağılımı
The Distribution of atherosclerosis and risk factors of patients underwent the coronary angiography in Konya region
  1. Tez No: 70606
  2. Yazar: MUSTAFA ASIM SARIGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TELLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
6. özet Bu retrospektif klinik çalışmada Konya bölgesinde koroner anjiyografı için kliniğimize alınan hastalarda atherosklerotik risk faktörleriyle, klinik tanı, meslek ve anjiyo skorlarının bölgesel dağılımını araştırmayı amaçladık. Çalışma klinik olarak KKH tanısı konularak koroner anjiyografisi yapılan toplam 630 olguda yapıldı. Hastalar yaş, cinsiyet, dislipidemi, kolesterol, trigliserid, LDL, HDL, sigara kullanımı, hipertansiyon, diyabet, heredite gibi atherosklerotik risk faktörleri yönünden değerlendirildikten sonra KKH'ın yaygınlığının bir ölçüsü olan Reardon'un modifıye şiddet skoru hesaplandı ve KKH kantitatif olarak bu skor ile ifade edildi. Çalışmaya 450'sî erkek (%71.4), 180'i kadın (%28.6) ve yaş ortalaması 56.2±9.3 yıl olan, yaş aralığı 20-80 yıl olan toplam 630 olgu alındı. Atherosklerozun yaygınlığı arttıkça trigliserid değerleri de belirgin olarak artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE DISTRIBUTION OF ATHEROSCLEROSIS AND RISK FACTORS OF PATIENTS UNDERWENT THE CORONARY ANGIOGRAPHY IN KONYA REGION In this retrospective clinical study, we aimed to investigate the distribution of atherosclerotic risk factors, clinical diagnosis, occupations and angio scores of the patients in Konya region whom were hospitalized to our clinic for coronary angiography. Six hundred thirty patients who clinically got the diagnosis of coronary heart disease (CHD), were included in the study. There were 450 (%71.4) male and 180 (%28.6) female patients with a mean age of 56.2±9.3 years ranging between 20 to 80 years. After evaluation for risk factors such as age, sex, dyslipidemia, total cholesterol, triglyceride, low-density lipoprotein (LDL), high-density lipoprotein (HDL), smoking, hypertension, diabetes mellitus, and heredity, modified score of Reardon was determined angiographically in all patients and used as a quantitative measurement of CHD. The age showed a modurate increase as the number of influenced vessel increased.