Üçüncü el sigara dumanı ile ilgili inanışlar ölçeğinin Türkçe uyarlaması, geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
The Turkish adaptation, validity and reliability study of the beliefs about thirdhand smoke skale
- Tez No: 706062
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ŞENGEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Üçüncü el sigara dumanı (ÜESD) yakın zamanda tanımlanan ve ciddi sağlık problemlerine yol açan önemli bir halk sağlığı problemidir. Ülkemizde henüz önemi anlaşılamamış ve bu konuda yeterli sayıda çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmamızın amacı ÜESD konusunda Haardörfer ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş olan“Beliefs About ThirdHand Smoke (BATHS)”ölçeğinin Türkçe uyarlamasını yaparak Türk halkı için geçerli ve güvenilir bir ÜESD ölçeği elde etmektir. Gereç ve Yöntem: Geçerlilik ve güvenilirlik çalışması olarak tasarlanan bu çalışma metodolojik tipte bir araştırmadır. Gerekli izinler ve etik kurul onayı alındıktan sonra BATHS ölçeğinin dil uyarlaması; birbirinden bağımsız üç çevirmen tarafından Türkçeye çeviri, ortak Türkçe versiyon oluşturulması, farklı iki çevirmen tarafından İngilizceye geri çeviri, orijinal metin ile karşılaştırma, uzman görüşü alınması, gerekli düzenlemelerin yapılması, pilot uygulama yapılması ve Türkçe ölçeğe son halinin verilmesi aşamaları gerçekleştirilerek yapılmıştır. Çalışmamız daha sonrasında mayıs ve haziran aylarında Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Yükseltepe semt polikliniğinde yürütülmüştür. Çalışmaya bu polikliniklere başvuran ve dâhil edilme kriterlerini karşılayan 256 kişi katılmıştır. Çalışmada katılımcılara“sosyodemografik özellikler formu”ve BATHS ölçeğinin Türkçe uyarlaması olan“üçüncü el sigara dumanı ile ilgili inanışlar”ölçeği yüz yüze görüşme yoluyla uygulanmıştır. Verilerin analizi için IBM® SPSS© 24 ve AMOS 21 istatistik paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: ThirdHand smoke (THS) is an important public health problem that has been identified recently and causes serious health problems. Its importance has not yet been understood in our country and there has not been enough study on this subject. The aim of this study is to obtain a valid and reliable THS scale for Turkish people by adapting the Turkish version of the“Beliefs About ThirdHand Smoke (BATHS)”scale developed by Haardörfer et al. Materials and Methods: This study, which was designed as a validity and reliability study, is a methodological study. Language adaptation of the BATHS scale after obtaining the necessary permissions and ethics committee approval; Translation into Turkish by three independent translators, creating a common Turkish version, back-translating into English by two different translators, comparing with the original text, getting expert opinion, making necessary arrangements, making a pilot application and finalizing the Turkish scale were carried out. Afterwards, it was carried out in Ankara Keçiören Training and Research Hospital and Yükseltepe District outpatient clinic in May and June. 256 people who applied to these outpatient clinics and met the inclusion criteria participated in the study. In the study, the“Sociodemographic characteristics form”and the Turkish version of the BATHS scale,“Beliefs About ThirdHand Smoke”scale, were administered through face-to-face interviews. IBM® SPSS© 24 and AMOS 21 statistical packages were used to analyze the data.