Yapay zekâ yöntemler ile Giresun ili sıcaklık öngörüsü
Forecasting Giresun temperature with artificial intelligence methods
  1. Tez No: 706084
  2. Yazar: İBRAHİM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EĞRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Sıcaklık değerlerinin öngörülmesinde çeşitli gözlem ve ölçüm sonuçlarını kullanan sayısal hava tahmin modelleri kullanılmaktadır. Sıcaklık öngörüsü için zaman serisi öngörü yöntemlerinin kullanılması da mümkündür. Bu tez çalışmasında Giresun ili il merkezi için minimum ve maksimum sıcaklık değerlerinin bir adım öngörüleri çeşitli yapay zeka yöntemler ile elde edilerek Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahmin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında bazı yapay zeka öngörü yöntemlerinin tahmin sonuçlarının Türkiye Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahmin performansından üstün olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerical temperature prediction models use various observations and measures are used forecasting temperature. Time series forecasting methods can also be used for temperature forecasting. In this thesis, the forecasting performance of artificial intelligence methods is compared with the Turkish State Meteorological Service forecasting performance for Giresun maximum and minimum temperature. According to thesis findings, it is concluded that the forecasting results of some artificial intelligence methods are superior to Turkish State Meteorological Service forecasts.