Bazı tarım makineleri imalatında kullanılan malzeme oranları ve tezgâh parkı
Material ratio and machine tools park used in some argicultural machinery manufacturing
  1. Tez No: 706146
  2. Yazar: ALİ AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİB KOCABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma kapsamında, tarım alet ve makineleri imalatında kullanılan malzemeler ve oranlarının diğer bir deyişle malzeme talep projeksiyonlarının ve bu makinaları imalat etmek için gerekli tezgâh parkının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, toprak işleme alet ve makineleri, silaj makineleri, ot toplama tırmıkları ve çayır biçme makineleri olmak üzere 4 ana grup altında her grubun alt makineleri veya aletlerinin imalat süreçleri incelenmiştir. Seçilen makinelere ait genel malzeme listesi oluşturulmuş, tip ve kalite yönünden kütlece oranları belirlenmiştir. Ayrıca her bir makine için imalat tezgâhı reçetesi ve parça hareketliliği çizelgeleri oluşturulmuştur. Araştırmada ele alınan tüm tarım alet ve makinaları imalatında incelendiğinde tip ve kalite yönünden en fazla ihtiyaç duyulan malzeme sırasıyla, sac ve St37 kalite malzemelerdir. Genel anlamda profil malzemeye daha az ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm makinalarının imalatı için yakın özeliklere sahip tezgâh parkı kullanılır ve taşlama ve hassas işlem ve ısıl işlem üretim tezgâhlarına daha az ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to detect materials and their proportion which are used to manufacture agriculture machines and tools, in addition to materials demand projections and the essential machine tool park to manufacture these machines. In accordance with this purpose, sub-machines of each group under four main groups including tillers, silage machines, hay rakes, and mowers or the manufacturing process of machines were analysed. A common materials list belonging to the selected machines was formed, and sort of them and the proportion of mass in terms of quality were detected. Moreover, the fabrication machine tool prescription and the mobility of parts graphs were shown. When the manufacture process of all the discussed agriculture tools and machines in the study is analysed, the most necessary ones are respectively sheet metal and st37 quality materials. Generally, section material is less needed. Machine tool park having convenient properties is utilised in order for the production of all the machines, and grinding machine and heating process are less needed.