Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu yapılan hastalarda femoral tarafta kullanılan ayarlanabilir loop'un üç farklı teknik ile tespitinin klinik sonuçlara etkisinin karşılaştırılması
Clinical outcomes of three different technique using and adjustable femoral loop fixation in arthroscopic anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 706147
  2. Yazar: EMRE KOCAZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Çalışmamızda ön çapraz bağ rekonstrüksiyonlarında kullanılan ayarlanabilir loop'un üç farklı tespiti ile elde edilen greft gerginliklerinin klinik ve fonksiyonel sonuçlara etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Olgular ve Yöntem: Çalışmamız randomize, tek kör, klinik temelli ve prospektif kohort olarak planmış ve yürütülmüştür. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2018-2020 yılları arasında ÖÇB rüptürü tanısıyla tek demet anatomik Anteromedial Portal Tekniği ile femoral taraf tespitinde ayarlanabilir kortikal askı sistemi kullanılarak ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan olgular prospektif olarak araştırmaya alınmıştır. Araştırmamıza alınan 36 olgu dahil edilme kriterlerine ve uygulanacak tespit yöntemine göre 3 gruba bölünerek randomize edildi. Olguların preoperatif ve postoperatif dönemde fizik muayene ve klinik değerlendirmeleri (IKDC, Lysholm, KT-1000 ölçümleri gibi) yapıldı. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde p0.05) (SG: Δ89: 1.6mm, Δ134:1,2 mm)(SG-D: Δ89:1.8mm, Δ134:1,3mm) Sonuç: Araştırmamızdan elde edilen verilerle sonradan germe yönteminin greftte gerginlik kaybını en aza indirmek ve greftin ligamentizasyonuna kadar geçen evrede optimal ortamı sağlayacağı yönünden hem basit hem de etkili bir yaklaşım olduğu ifade edilebilir. Ayrıca ayarlanabilir kortikal askı sistemlerinin olası yaratabileceği greftin gerilim kaybını sınırlamak ve de greftin geri kaçmasını engellemek amacıyla sonradan germe ile birlikte düğüm atma tekniğinin potansiyel olarak umut verici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to compare the effects of clinical and functional results of different graft tensions provided by three different fixation methods of the adjustable femoral loop used in anterior cruciate ligament reconstructions. Materials and Methods: This study was planned and conducted as a randomized, single-blind, clinical-based and prospective cohort. Patients with ACL ruptured who underwent ACL reconstruction using an adjustable-loop cortical suspansory devices for femoral side fixation with the anteromedial portal technique in the Orthopedics and Traumatology Clinic of Faculty of Medicine, Istanbul University, between 2018 and 2020 were prospectively included in the study. 36 cases were randomized into 3 groups according to the inclusion criteria and the chosen method to be applied. Preoperative and postoperative physical examination and clinical evaluations of the cases (such as IKDC scores, Lysholm scores , KT-1000 measurements) were performed. The p0.05) (SG: Δ89: 1.6mm, Δ134:1,2mm) (SG-D: Δ89:1.8mm, Δ134:1,3mm) Conclusion: It can be suggested that the retensioning method is both simple and effective approach in terms of minimizing the graft laxity and providing the optimal environment in the for the ligamentization of the graft. In addition, it can also be suggested that the knot-tying technique with the retensioning are potentially promising in order to limit the slippage of the graft, which can be caused by adjustable loop cortical suspensory devices.