Adıyaman ilinde çiçek sinekleri (Diptera: Syrphidae) faunası ve sistematiği
Fauna and systematic of flower flies (Diptera: Syrphidae) in Adiyaman province
- Tez No: 706159
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜTÜK, DOÇ. DR. MEHMET YARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çiçek sinekleri genellikle büyük ve çekici renklere sahip sineklerdir ve birçok tür arıları ve eşek arısını taklit eder. Yetişkinler genellikle çiçekler üzerinde bulunur ve önemli tozlayıcılardır. Türlerin yaklaşık % 40'ının larvaları zooofagdır, çoğunlukla yaprak bitleriyle beslenir, bu da onları özellikle tarımsal ekosistemler için değerli kılar. Bu çalışma, 2019-2020 yılları arasında Adıyaman ilinden toplanan ergin çiçek sineği örneklerine dayanmaktadır. Örnekler atrap kullanılarak Adıyaman ilinin farklı lokasyonlarından toplanmıştır. Elde edilen örnekler, etil asetatlı öldürme kavanozlarında öldürülmüş ve muhafaza altına alınmıştır. Sahadan elde edilen ergin örnekler entomoloji laboratuvarına getirilerek standart müze yöntemlerine uygun olarak gerilmiş ve Gaziantep Üniversitesi Biyoloji Anabilim Dalı Entomoloji Laboratuvarı'nda teşhis için muhafaza altına alınmıştır. Örneklerin morfolojik karakterleri bir stereo mikroskop altında literatürlere göre incelenerek tür teşhisleri yapılmıştır. Sonuç olarak, Adıyaman ilinden Syrphidae alt familyasına ait 10 cins ve 11 tür (Chrysotoxum intermedium, Episyrphus balteatus, Eristalinus taeniops, Eristalis arbustorum, E. tenax, Eupeodes corollae, Helophilus hybridus, Melanostoma mellinum, Sphaerophoria scripta, Syritta pipiens, Xanthogramma pedissequum) tespit edilmiştir. Çalışmada her tür için ergin, baş ve karın fotoğrafları sunulmuştur. Ayrıca türlerin zoocoğrafik dağılımları verilmiştir. Tüm örnekler saklama koşulları sağlandıktan sonra Gaziantep Üniversitesi, Biyoloji Anabilim Dalı Entomoloji Müzesinde saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hoverflies are often big and attractively coloured flies and many species mimic bees and wasps. Adults are commonly found on flowers and are important pollinators. The larvae of some 40% of the species are zoophagous, mostly feeding on aphids, which makes them especially valuable for agro-ecosystems. This study was based on adult hover fly specimens which were collected from Adıyaman province between 2019 and 2020. Specimens were collected from different locations of Adıyaman province by using insect net. Obtained specimens were killed in ethyl acetate killing jars and were transferred to dry storage. Adult specimens obtained from the field were brought to the entomology laboratory and were stretched in accordance with the standard museum methods and kept in the Entomology Laboratory of Gaziantep University Biology Department for diagnosis. Specimens were identified by examining their morphological characters under a stereo microscope, according to literatures. As a result, 10 genera and 11 species (Chrysotoxum intermedium, Episyrphus balteatus, Eristalinus taeniops, Eristalis arbustorum, E. tenax, Eupeodes corollae, Helophilus hybridus, Melanostoma mellinum, Sphaerophoria scripta, Syritta pipiens, Xanthogramma pedissequum) belonging to three subfamilies were identified from Adıyaman province. In the study, adult, head and abdomen photographs were presented for each species. Also, zoogeographic distributions of the species were given. All the specimens were kept in Entomology Museum of Biology Department, Gaziantep University after storage conditions were provided.