Toplam kalite yönetimi uygulamalarının gıda sektörü çalışanlarının yeşil örgütsel davranışları üzerine etkisi
The effect of total quality management practices on green organisational behaviours of food industry employees
  1. Tez No: 706160
  2. Yazar: PINAR KIRCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ M. ADİL SALEPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalite Yönetimi ve Kalite Güvence Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma toplam kalite yönetimi uygulamalarının gıda sektörü çalışanlarının yeşil örgütsel davranışları üzerinde bir etkisi olup olmadığını ortaya koymak amacı yapılmıştır. Günümüzde çevreye karşı duyulan hassasiyetin artması ile işletmelerin de süreçlerinde yeşil davranışları benimsemesi ve çevreci politikalara yönelmesi kaçınılmazdır. Toplam kalite yönetimi uygulamaları uzun yıllardır işletmelerde kullanılmakta ve işletmelerin stratejileri ile uyumlu olarak işletilmektedir. İnsanların tükettiği kaynakların yerine gelmesinin uzun yıllar aldığının farkına varması ile çevre tanımına bakış açısı genişlemiştir. Bu bakış açısı tüketim alışkanlıklarında ve satın alma tercihlerinde çevreye saygılı ürün ve hizmetlere olan talebi arttırmış ve işletmelerin politikalarını gözden geçirip“yeşil”uygulamalar benimsemelerini sağlamıştır. Gıda üretim sektörü doğal kaynakların en çok kullanıldığı sektörlerden biri olup, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması önem arz etmektedir. Çalışmamızda ilk önce dünyada ve Türkiye'de gıda sektöründen bahsedilmiş, daha sonra toplam kalite yönetimi ve yeşil örgütsel davranış kavramları hakkında bilgi verilmiştir. Sonrasında araştırma bulguları analiz edilerek gıda işletmelerindeki toplam kalite yönetimi uygulamalarının çalışanların yeşil örgütsel davranışlarını kısmen etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determining total quality management practices have an effect on the green organizational behavior of food industry employees. Today, with the increasing sensitivity towards the environment, it is inevitable for businesses to adopt green behaviors in their processes and turn to environmentalist policies. Total quality management practices have been used in businesses for many years and are operated in accordance with the strategies of businesses. With the realization that it takes many years for people to replace the resources they consume, their perspective on the definition of environment has expanded. This perspective has increased the demand for environmentally friendly products and services in consumption habits and purchasing preferences, and has enabled businesses to review their policies and adopt“green”practices. The food production sector is one of the sectors where natural resources are used the most, and it is important to ensure sustainability in production. In our study, firstly, the food sector in the world and in Turkey was mentioned, then information was given about the concepts of total quality management and green organizational behavior. Afterwards, the research findings were analyzed and it was concluded that the total quality management practices in food businesses partially affect the green organizational behaviors of the employees.