Türkiye'de resmi ilanların Basın İlan Kurumu ya da Valilikler aracılığıyla dağıtımının gazeteler üzerindeki etkisi (Kastamonu-Çankırı örneği)
The effect of distribution of official announcements through Press Advertising Agency (PAI) or Governorates, in Turkey on newspapers (A case study of Kastamonu and Çankırı)
- Tez No: 706167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Dördüncü güç olarak kabul edilen basına yön verme çabası, aslında tarihsel olarak basın kavramının ortaya çıktığı günden beri vardır. Osmanlı topraklarında çıkan ilk gazeteden itibaren devlet desteğiyle yol alan basın sektörü zaman zaman“besleme, naylon ve yandaş basın”ithamlarına maruz kalmıştır. Gazetelerin bu kavramlarla eleştirilmesinin altında yatan en büyük nedenlerden biri ücreti devlet hazinesinden karşılanan resmî ilanlardır. Osmanlı'dan bu yana birçok kez evrimleşerek günümüze ulaşan resmî ilan dağıtım görevinin büyük bölümü Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından yapılırken bazı illerde de valilikler aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Türkiye'de resmî ilan gelirleri gazetelerin finansmanında önemli bir yere sahiptir. Özellikle ilan gelirlerinin valilikler aracılığıyla dağıtıldığı bir sistemde paradoksal bir durum karşımıza çıkmaktadır. Asli görevlerinden biri, bulunduğu bölgede devlet kurumlarını kamu adına denetlemek olan yerel basın, bir yandan da resmî ilan gibi yaşamsal bir geliri valilikler aracılığıyla alarak karmaşık bir ekonomik destekle karşı karşıya kalmaktadır. Kamu adına valilik ve bağlı kurumları denetleyen basın, bir yandan da valilik tarafından denetlenmektedir. Bu araştırma BİK'in şubesi bulunan Kastamonu ile şubesi bulunmayan Çankırı illerinde resmi ilan gelirlerinin valilikler ya da BİK tarafından dağıtımının gazeteler üzerine etkisini ortaya koymaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında Türk basın sektörünün tarihsel gelişimine kısaca yer verdikten sonra Kastamonu ve Çankırı'da basının gelişim süreci anlatılmıştır. İki kentteki gazetelerin imtiyaz sahipleri, yazı işleri müdürleri ve muhabirleriyle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In fact there has been an effort for givining drection to press that is accepted as a fourth power since the begining of press concept historical. The press sectur which has proceeded with the governmet support from the first press appeared in Ottoman lands. Was exposed as "handmaid, nylun and partisan press from time to time. One of the biggest reason why the journals are criticized with these concepts (Word) is the official add that is paid by state treasury. The big part of the duty of delivening official adds that has been evolved many times from Ottoman time to today is done by Press Advertising Agency, in some citiyes, it,is done through governorates. İn Turkey official Adds incomes have a big importance in journals's finance. A paradoxical situation appears especially in the system of delivering the incomes of adds by the governorates. Local pres whose the original duty is isnpecting government agency for puplic. Local press inspects government agency for puplic as one of its original duties, also faces complicated economical support by taking its vital official adds incomes through governorates. The press inspects government and its dependent institutions in the name of public, but it s also inspected by governorates. The Research shows the effects of delivering adds incomes by governments or Press Advertising Agency between Kastamonu (has a BİK branch) and Çankırı (hasn't a BİK branch) cities. İn the scope of the research, historical process off Turkish press sector has been mentioned briefly and then the press development pediod of Kastamonu and Çankırı, has been described. Semi strucfured interviews has been done with the journals's concessionaires, editurs and reporters in these two cities (Kastamonu &Çankırı)