Çok fonksiyonlu radarlar için yeni bir radar kaynak yönetimi yaklaşımı
A new radar resource management approach for multifuntion radars
- Tez No: 706166
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son zamanlarda hızla gelişen insansız hava ve deniz araçları teknolojisi sonucu bahse konu araçların muharebe sahasındaki etkisi ve sayısı da giderek artmaktadır. Bu sebeple muharebe sahasında sürü halinde de hareket edebilen insansız hava ve deniz araçları ile diğer unsurların tespiti ve takibi için savaş gemilerinde bulunan radarlara düşen sorumlulukta giderek artmaktadır. Aynı zamanda gelişen teknolojiyle birlikte, birden fazla konvansiyonel radarın icra ettiği gözetleme, takip, atış kontrol, hedef aydınlatma gibi görevleri tek başına icra edebilen Çok Fonksiyonlu Radarlar savaş gemilerinde gittikçe daha çok yer almaya başlamaktadır. Bu durumda, Çok Fonksiyonlu radarın tüm bu görevleri en iyi şekilde yapılabilmesi için Radar Kaynak Yönetiminin de en iyi şekilde planlanması gerekmektedir. Radar Kaynak Yönetimi, radar fonksiyonlarının ne zaman ve ne kadar süreyle icra edileceğini belirlemektedir. Özellikle radarın tüm görevleri icra edebilecek kadar yeterli zamanının olmadığı,“aşırı yüklü”durumlarda kaynak yönetimi algoritmasının önemi daha da artmaktadır. Literatürde radar kaynak yönetimi için önerilmiş Adaptif Zaman Dengeli Planlayıcı'nın aşırı yüklü durumlar için çözüm olarak sunduğu iki yaklaşım bulunmaktadır: Yaklaşım-1 görev güncelleme zamanının ayarlanması, Yaklaşım-2 gözetleme görevinin zorlanması. Bu tez çalışmasında aşırı yüklü durumlar için çözüm olarak literatürde sunulan yaklaşımlara alternatif olarak yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Literatürde mevcut yaklaşımlar ile önerilen yaklaşımın ortak tarafı, her ikisinin de gerçeklenmesi için MATLAB programı kullanılmış olmasıdır. Tüm yaklaşımların gerçeklenmesi için gerekli olan Radar Görev Önceliklendiricisi, MATLAB Bulanık Mantık Araç Kutusu kullanılarak tasarlanmıştır. Son olarak, Adaptif Zaman Dengeli Planlayıcının aşırı yüklü durumlar için sunduğu yaklaşımlar ve önerilen yaklaşım belirli bir radar zaman dilimi içerisinde koşturulmuş ve yaklaşımlar birbiriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca önerilen yaklaşımın avantaj ve dezavantajları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapidly developing unmanned aerial and sea vehicles technology, the impact and number of these vehicles on the battlefield is increasing. For this reason, the responsibility of radars on warships for the detection and tracking of unmanned aerial and sea vehicles and other elements, which can also move in swarms on the battlefield, is increasing. At the same time, with the developing technology, Multi-Function Radars performing tasks such as surveillance, tracking, fire control, target illumination which are performed by separate conventional radar are starting to take place more and more in warships. In this case, Radar Resource Management should be planned in the best way so that the Multifunctional radar can perform all these tasks in the best way. Radar Resource Management determines when and how long radar functions will be performed. The importance of the resource management algorithm increases even more in“overloaded”situations where the radar does not have enough time to perform all the tasks. There are two approaches in the literature that the Adaptive Time Balanced Scheduler, which has been suggested for radar resource management, offers a solution for overloaded situations: Approach 1 setting the task update time, approach 2 forcing the surveillance task. In this thesis, a new approach is proposed as an alternative to the approaches presented in the literature as a solution for overloaded situations. The common part of the proposed approach and the existing approaches in the literature is that both methods use the MATLAB program for implementation. The Radar Task Prioritizer, which is required for the implementation of all approaches, was designed using the MATLAB Fuzzy Logic Toolbox. Finally, the approaches offered by the Adaptive Time Balanced Scheduler for overloaded situations and the proposed approach were run within a certain radar time frame and the approaches were compared with each other. In addition, the advantages and disadvantages of the proposed approach are presented.