Şaban Teoman Duralı'nın medeniyet tasavvuru
Saban Teoman Durali's thought of civilisation
  1. Tez No: 706170
  2. Yazar: ZEYNEP YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı,“medeniyet”tasavvurunun insandan başlayarak kültürü var eden ve kültürü medeniyet seviyesine ulaştıran olgularla ilişkisini Ş. Teoman Duralı'nın perspektifinden açıklamaktır. Duralı'nın medeniyet tasavvurunda hâkim noktayı“insan”konusu oluşturur. Medeniyet kurucu olarak insanı tanımaya çalışmak, inşa ettiği değerlerin medeniyet üzerindeki etkisini ve medeniyetin insan üzerindeki etkisi anlamak doğru bir medeniyet tasavvuruna sahip olmak açısından önemlidir. Medeniyet kavramı, ortaya çıktığı dönemden günümüze değin farklı anlamlarda kullanılmış ve tartışmalara konu olmuştur. Medeniyet ve onun alt yapısı olan kültür kavramlarını aynı anlama gelecek şekilde değerlendirenler olduğu gibi bu iki kavramı farklı anlamlarda ele alan düşünürler de olmuştur. Duralı, insandan başlayarak medeniyette önem arz eden olguları“benlik”,“kimlik”,“dil-yazı”,“din”,“ahlak”,“sanat”,“aile”,“eğitim”,“felsefe-bilim”,“bilgelik”gibi kurumlar üzerinden ifade eder. İngiliz-Yahudi medeniyetinin de bahsi geçen kurumlar üzerindeki olumsuz etkilerinin, medeniyetleri yok ettiğine işaret eder. Teoman Duralı'nın bakışıyla anlatmaya çalıştığımız“medeniyet”olgusu, düşünürün kitap, makale, söyleşi, konferans ve seminerlerinden faydalanılarak ve literatür araştırmasına dayalı olarak bir bütünlük içerisinde açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the relationship of the concept of“civilisation”with the phenomena that create culture starting from human and bring culture to the level of civilisation from the perspective of Ş. Teoman Durali. The subject of“human”sets the dominant point in Durali's conception of civilisation. It is important trying to get to know people as a founder of civilisation, understanding the impact of the values they built on civilisation and the impact of civilisation on people; in terms of having a correct conception of civilisation. The concept of civilisation has been used in different meanings and has been the subject of discussions since its emergence. While there are thinkers who evaluate civilisation and its infrastructure, the concepts of culture, to mean the same thing, there are also thinkers who evaluate these two concepts in different meanings. Durali expresses the important phenomena in civilisation, starting from the human, through institutions such as“self”,“identity”,“language-writing”,“religion”,“morality”,“art”,“family”,“education”,“philosophy-science”,“wisdom”. He points out that the negative effects of Anglo-Jewish civilisation on the aforementioned institutions destroyed civilisations. The phenomenon of“civilisation”, which we tried to explain with the perspective of Teoman Duralı, has been tried to be explained in a whole, based on the literature research, by making use of the thinker's books, articles, interviews, conferences and seminars.