The investigation of the effect of polypropylene copolymer and thermoplastic polyolefin use in bulked continuous filament yarn production on carpet performance
Hacimli sonsuz filament iplik üretiminde polipropilen kopolimer ve termoplastik poliolefin kullanımının halı performansı üzerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 706174
  2. Yazar: CEMİLE EMEL YAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU, PROF. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Son yıllarda makine halıcılığı sektörü, tekstil endüstrisi içerisinde önemli bir pay teşkil etmeye başlamıştır. Artan tüketici talepleri, üreticileri inovatif ürün arayışına yöneltmektedir. Polipropilen (PP) homopolimer fiyat avantajı ve dayanıklılığı nedeniyle sektörde en çok kullanılan hammaddelerden biridir, ancak bazı mekanik özelliklerinin iyileştirilmesi beklenmektedir. Polipropilen kopolimer (coPP) ve termoplastik poliolefin (TPO) polimerleri ise, PP homopolimerin bazı mekanik davranışlarını geliştirmek üzere endüstriyel ürünlerde yaygın şekilde tercih edilen mühendislik materyallerindendir. Bu bağlamda, PP homopolimere coPP ve/veya TPO polimerlerinin karıştırılmasının halı hav ipliği üzerine etkilerinin araştırılması amacıyla, farklı kompozisyonlarda hacimli sonsuz filament (BCF) iplikler üretilmiştir. BCF ipliklerin termal, yapısal ve yüzey karakterizasyonları ile bazı mekanik özellikleri incelenmiştir. Polimer karışımının halı kullanım performanslarına etkilerinin belirlenmesi için BCF ipliklerden tafting tekniği ile halı numuneleri üretilmiş ve bazı mekanik testler uygulanmıştır. Ayrıca, iplik ve halı numunelerine uygulanan mekanik testlerin sonuçları, istatistiksel olarak da incelenmiş ve yorumlanmıştır. Sonuç olarak, PP homopolimerin coPP ve/veya TPO ile karıştırılmasıyla birlikte, BCF ipliklerin mekanik özelliklerinde ve halıların kullanım performanslarında iyileşme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Machine-made carpet sector has been started to constitute an important share in the textile industry. Increased demands of consumers lead manufacturers to seek innovative products. Polypropylene (PP) homopolymer is one of the most used raw materials in the sector due to its price advantage and durability, but some mechanical properties are expected to be improved. In other respects, polypropylene copolymer(coPP) and thermoplastic polyolefin (TPO) polymers are widely preferred engineering materials on industrial products to improve some mechanical behaviors of PP homopolymer. In this sense, with the aim of investigating the effect of mixing PP homopolymer with coPP and/or TPO polymers on the carpet pile yarns, bulked continuous filament (BCF) yarns were produced with different types of compositions. Thermal, structural and surface characterizations and some mechanical properties of BCF yarns were investigated. In order to examine the effect of polymer mixing on the mechanical behaviors of carpets, samples were produced from BCF yarns by tufting technique and some mechanical tests were carried out. In addition, the results of the mechanical tests performed to the yarn and carpet samples were also analyzed statistically. As a result, mixing PP homopolymer with coPP and/or TPO provided improvement on the mechanical properties of BCF yarns and also usage performances of carpets.