Lam aglütinasyon metodu ile bakteriyel balık hastalıklarının teşhisi
Diagnosis of bacterial fish diseases with using slide agglutination method
- Tez No: 706175
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK TANSEL TANRIKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yetiştiriciliği yapılan balık türlerinde Gram-negatif ve Gram pozitif bakteriler farklı coğrafi bölgelerde hastalık etkeni patojen olarak tespit edilmiştir. Balık çiftliklerinde oluşan hastalıklar yüksek üretim, iklim değişiklikleri, çiftlikler arası gerçekleşen balık ve yumurta transferleri gibi faktörlerin etkisiyle ortaya çıkarak ciddi ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Balık patojenlerinin hızlı teşhis edilmesi ile hastalıkların tedavi edilerek balıkların sağlığına kavuşturulması en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle patojenlerin hızlı identifikasyonunun yapılabildiği serolojik yöntemlere olan ihtiyaç artmıştır. Poliklonal antikorlar tek bir antijen üzerinde birden fazla epitopu tanıyabilmelerinden dolayı bakteriyel balık hastalıklarının serolojik identifikasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu çalışmada antiserum elde etmek için uygulanan immunizasyonda Lactococcus garvieae, Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri'nin referans suşlarından antijenler hazırlanmıştır. Yeni Zelanda tavşanlarına antijenler ardışık dozlarda verilerek gerçekleştirilmiştir ve tavşanın kulak veninden kan alınarak antiserumlar ayrı ayrı toparlanmıştır. Bakteriyel patojenler İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Balık Hastalıkları ve Biyoteknoloji Laboratuvarı'ndan lam aglütinasyon metodunda kullanılmak üzere temin edilmiştir. Güney Ege Bölgesi'nde 2014-2021 yılları arasında gökkuşağı alabalığından elde edilmiş olan Y. ruckeri, V. anguillarum, L. garvieae ve referans (ATCC 43305, ATCC 29473, ATCC 49156) suşlar dahil olmak üzere toplam 42 suş ile çalışma yapılmıştır. Sonuç olarak; çalışılan V. anguillarum suşlarının önemli bir kısmının (%86) serotip O1 olarak belirlenmiş ve Y. ruckeri suşları için baskın serotipin (%84) serotip O1 olduğu tespit edilmiştir. Lam aglütinasyon testlerinde incelenen L. garvieae suşlarında serolojik farklılıklar belirlenmiş. Türkiye'de gökkuşağı alabalığından izole edilmiş olan L. garvieae suşlarının Japon KG- antiserumu ile reaksiyon vermediği ancak Türkiye'de yetiştiriciliği yapılan hasta gökkuşağı alabalığından izole edilmiş olan L. garvieae (C3) suşundan üretilen KG- antiserumu ile reaksiyon verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Gram-negative and Gram-positive bacteria have been identified as disease-causing pathogens in different geographical regions in farmed fish species. Diseases in fish farms cause serious economic losses due to factors such as high production, climatic changes, fish and egg transfers between farms. Rapid diagnosis of fish pathogens and treatment of diseases is one of the most important factors associated with fish health. Therefore, the need for serological methods for rapid identification of pathogens has increased. Polyclonal antibodies are frequently preferred for the serological identification of bacterial fish diseases because they can recognize more than one epitope on a single antigen. In this study, antigens were prepared from reference strains of Lactococcus garvieae, Vibrio anguillarum, Yersinia ruckeri for the immunization process to obtain antiserum. Antigens were gived consetutive doses to New Zealand rabbits and antisera were collected separately by taking blood from the rabbit's ear vein. Bacterial pathogens were obtained from Izmir Katip Celebi University Fish Diseases and Biotechnology Laboratory to be used in the slide agglutination method. A total of 42 strains including Y. ruckeri, V. anguillarum, L. garvieae strains obtained from rainbow trout in the South Aegean Region between 2014-2021 and three reference strain (ATCC 43305, ATCC 29473, ATCC 49156) were studied. As a result; majority of V. anguillarum (86%) strains determined as serotype O1 and dominant serotype were belong to serotype O1 (84%) for Y. ruckeri strains. Serological differences were determined in L. garvieae strains examined in slide agglutination tests. L.garvieae strains isolated from rainbow trout in Turkey did not react with Japanese KG- antiserum, however strains positively reacted with KG- antiserum produced from L. garvieae (C3) strain isolated from diseased rainbow trout in Turkey.