Eğitim yapılarında aydınlatma enerji performansının bep-tr yöntemiyle konfor-tüketim-maliyet bağlamında değerlendirilmesi; ERÜ Mimarlık Fakültesi örneği
Evaluation of the lighting energy performance of educational buildings in the context of comfort-consumption-cost with building energy performance calculation methodology of turkey; the case of ERU Architecture Faculty
- Tez No: 706265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM SÜMENGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Enerji verimliliği hem ekonomik hem de çevresel anlamda sürdürülebilir bir geleceğin önemli konularından birisidir. Enerji ihtiyaç alanının artması ve dolayısıyla enerji maliyetlerinin de artması, enerjiyi verimli şekilde kullanmaya ve enerji tasarrufuna ilişkin birtakım önlemler almaya zorlamıştır. Uluslararası anlaşmalarla enerji konusunda mutabakatlar sağlanmış; merkezi ve yerel yönetimler enerjinin verimli kullanımına yönelik hesap modelleri, yönetmelikler, standartlar ve sertifikasyonlar geliştirmiştir. Bina Enerji Performansı (BEP–TR) da Türkiye'nin enerji verimliliği konusunda EN-15193 standardını temel alarak geliştirdiği ulusal hesap modelidir. Yapma aydınlatma, elektrik enerjisi tüketiminde önemli etkenlerden birisidir. Özellikle eğitim yapılarında yapma aydınlatmanın hem görsel konfor koşullarını hem de enerji verimliliği prensiplerini sağlaması beklenmektedir. Bu tez kapsamında Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi çalışma alanı olarak seçilmiştir. Mevcut duruma ait yapma aydınlatmanın, görsel konfor gereksinimlerini sağlayıp sağlamadığı değerlendirilerek, BEP-TR ile aydınlatma enerjisi performansı belirlenmiştir. Enerji verimliliği doğrultusunda farklı alternatifler geliştirilmiştir. Simülasyonlarla görsel konfor kriterleri kontrol edilmiş ve aydınlatma enerjisi tüketim değerleri yeniden hesaplanmıştır. Aydınlatma tasarım revizyonu gerçek anlamda da uygulanarak, süreç görseller yardımı ile belgelenmiştir. Bu tezde, çok boyutlu verimlilik kavramının çeşitli katmanlarıyla ele alınması gerektiğinin altını çizilerek; başta eğitim yapıları olmak üzere, tüm kamu yapıları için çalışmanın yol gösterici nitelikte olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency is one of the most important issues of an economically and environmentally sustainable future. With the increase in energy demand, energy costs have been forced energy use to be efficient. Energy agreements made with international commitments and Central and local governments develop account models, regulations, standards, and certifications for efficiently using energy have occurred. Building Energy Performance BEP-TR has developed for Turkey to energy efficiency based on the EN-15193 standard national accounts model. Artificial Lighting is one of the most important factors in electrical energy consumption. Especially in educational buildings, artificial lighting should provide both visual comfort conditions and energy efficiency principles. With in the scope of this thesis, Erciyes University Faculty of Architecture chosen as a study area. Whether the artificial lighting of the current situation meets the visual comfort requirements has been evaluated with BEP-TR. Different alternatives developed in line with energy efficiency. Visual comfort criteria checked with simulations and lighting energy consumption values recalculated. The revision of the lighting design applied, and the process is documented with the visuals. This thesis; Underlining that the concept of multidimensional productivity should be handle with its various layers, aims to be a guiding feature for all public structures, especially education structures.