Geç Hitit Dönemi kabartmalarında sunu sahneleri ve objeleri
Late Hittite Period votive scenes and objects in reliefs
- Tez No: 706320
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geç Hitit döneminde kabartma ve ortostat üzerindeki tasvirler, o dönemin siyasi gelişmelerinin yanı sıra sosyal ve kültürel anlamda da önemli bilgiler sunmaktadır. Birçok konu çatısı altında işlenmiş olan kabartma ve ortostatlar arasında sunu sahneleri önemli bir yer almaktadır. Bu sahnelerde geçen objeler de Geç Hitit kültürü ve geleneğini yansıtmada önemli araç olmuşlardır. Sahnelerde tasvir edilen olaylar bize kral-tanrı ya da kraliçe-tanrıça ilişkilerini aktarırken, kullanılan objeler ise bu ilişki arasındaki araçları vurgulamaktadır. Kabartmalarda çoğunlukla sıvı ve hayvan sunumu işlenirken, objeler arasında da en sık kullanılan kaplar olarak gaga ağızlı testi ve çift kulplu kap ön plana çıkmaktadır. Bu objelerle birlikte sunu sahnelerinde ayna, mısır, pamuk ipliği, lituus gibi objelere de rastlanılmıştır. Bu çalışmada yazılı belge ve kaynakların yanı sıra arkeolojik veriler de incelenerek Geç Hitit döneminden günümüze kalmış olan sunu sahneleri araştırılmış, bu sahnelerde yer alan sunu objelerinin de kullanım amaçları doğrultusunda neyi ifade ettikleri aktarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The depictions on the relief and orthostat during the Late Hittite period provide important information about the political developments of that period as well as social and cultural aspects. Presentation scenes have an important place among the reliefs and orthostats that have been treated under the roof of many subjects. The objects in these scenes have been important tools in reflecting the Late Hittite culture and tradition. While the events depicted in the scenes convey us the king-god or queen-goddess relations, the objects used emphasize the tools between this relationship. While mostly liquid and animal presentations are depicted in reliefs, beak spouted jug and double handled vessel stand out as the most frequently used vessels. Along with these objects, objects such as mirror, corn, cotton thread, lituus were also encountered in the presentation scenes. In this study, presentation scenes from the Late Hittite period were investigated by examining archaeological data as well as written documents and sources, and it was tried to convey what the presentation objects in these scenes meant in line with their intended use.