Yerel demokrasi bağlamında kadınların yönetime katılımı ve temsili: Bartın ili örneği
Women's participation and representation in government in the context of local democracy; the case of Bartın province
- Tez No: 706319
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİH ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de kadınların gerek ulusal gerekse yerel düzeyde siyasal katılım ve temsil oranlarının düşük olduğu görülmektedir. Dünya'nın aksine Türkiye'de siyasetin ilk basamağı olan yerel yönetimlerde kadınların siyasal katılım ve temsilindeki yetersizlik ise demokrasi ve yerel demokrasilerin temel değeri olan eşitlik algısı ile ters düşmektedir ve önemli bir problem alanı oluşturmaktadır. Bu çalışmayla, Türkiye'de yerel demokrasi bağlamında kadınların yönetime katılımı ve temsilinin yetersizliğinden yola çıkılarak; özellikle yerel düzeyde sunulan hizmetlerden doğrudan etkilenen kadınların yine yerel düzeyde bu denli eksik temsil edilmesinin nedenleri incelenmiştir. Bu bağlamda Bartın ili özelinde, yerel yönetimlerde kadınların katılım ve temsiline ilişkin mevcut durumun ortaya çıkarılması, sorunların belirlenmesi ve bu sorunların çözümüne yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Demokrasinin ve yerel demokrasinin kavramsal çerçevesi kapsamında tarihsel gelişimleri ve temel değerleri incelenmiştir. Yerel demokrasilerin temel değerleri arasında yer alan ve tezin temel sorunsalını oluşturan siyasal katılım ve temsil kavramları ile onları etkileyen faktörler incelenerek yönetimde kadınların karşılaştıkları sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de kadınların genel olarak siyasal katılım ve temsilinin tarihsel süreç içerisinde gösterdiği değişim ve gelişim incelendikten sonra özelde Bartın ili kapsamında alan araştırması yapılmıştır. Gerçekleştirilen mülakat çerçevesinde Bartın ili özelinde, kadınların yönetime katılım ve temsiline ilişkin mevcut durumun ortaya çıkarılarak, bu sorunun çözümüne yönelik öneriler incelenmiştir. Katılımcıların çoğunluğu yönetimde kadınların katılım ve temsil oranlarının yeterli bulmadığını belirterek konun nedenlerini ve çözümlerini farklı bakış açılarıyla değerlendirmiştir. İncelenen tüm bu hususlar çerçevesinde Türkiye'de kadınların yerel yönetime katılım ve temsiline yönelik yapılan çalışmalar, uygulamalar ve bakış açıları ile ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The political participation by and representation of women at both at national and local politics are low in the world and in Turkey. In contrary to the world, the inadequacy of women's political participation and representation in local governments, which is the first step of politics in Turkey, contradicts the perception of equality, which is the fundamental value of democracy and local democracies, and constitutes an important issue. In this study, moving from the inadequacy of women's participation and representation in the local governments in Turkey; the reasons for the underrepresentation of women directly affected by local services are examined. In this context, the purpose of this study is to determine the issues and to propose solutions regarding the women's participation and representation at local government in Bartın province. At the first place, the historical development and the main tenets of democracy and local democracy is examined. It is aimed to determine issues regarding the political participation and representation in local governments, which are among the main values of local democracy and the main focus of this thesis. Following the historical evaluation of the development and change of women's participation and representation in Turkey, a case study is conducted in Bartın province. Within the framework of the interview, the current situation regarding the participation and representation of women in management in the province of Bartın was revealed, and some solutions for this issue were suggested. The majority of the participants stated that the participation and representation rates of women in the administration were not sufficient and offered the causes and solutions for the issue from different perspectives. Within the scope of the issues, solutions were presented regarding the studies, practices and perspectives for women's participation and representation in local government in Turkey.