Atıksu arıtma tesislerinde ölçüm yapabilen yapay sinir ağları destekli toplam azot yazılım sensörünün geliştirilmesi
Development of total nitrogen software sensor with artificial neural networks for wastewater treatment plant
  1. Tez No: 706359
  2. Yazar: OSMAN ERDEM KESTİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BAŞAR BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Su kirliliğine neden olan en önemli problemlerden biri arıtma tesislerinin performanslarının yeterli olmamasıdır. Arıtma tesisi performanslarının arttırılabilmesi ve su kirliliğinin önlenmesi için arıtma tesislerinin anlık takip edilmesi gerekmektedir. Ancak sensör teknolojisinin yetersiz oluşu bu duruma engel olmaktadır. Mevcut durumda bazı parametreler basit donanım sensörleri ile ölçülebilmektedir. Ancak bazı parametreler pahalı sensörler ile ölçülebilmekte ve bazı parametreler ise sadece laboratuvar analizleri ile ölçülebilmektedir. Bu nedenle ölçülmesi zor parametreler için son yıllarda ''Software Sensor-Yazılım Sensörü" geliştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada atıksu arıtma tesislerindeki ölçülmesi kolay parametreler kullanılarak TN Yazılım Sensörü geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu model Yapay Sinir Ağları (YSA) ile kurulmuştur ve tahmin parametresi olarak havalandırma tankında MLSS, Sıcaklık, Çözünmüş Oksijen çıkış suyunda ise pH, AKM, KOİ ve TP ölçüm sonuçları kullanılmıştır. Kurulan model ile %82,6 yakınlıkta çıkış sularında Toplam Azot miktarı tahmin edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems that cause water pollution is the insufficient performance of treatment plants. In order to increase the performance of the treatment plant and to prevent water pollution, it is necessary to monitor the treatment plants instantly. However, the inadequacy of the sensor technology prevents this situation. Currently, some parameters can be measured with simple hardware sensors. However, some parameters can be measured with expensive sensors and some parameters can only be measured with laboratory analysis. For this reason,“Software Sensor”has started to be developed in recent years for parameters that are difficult to measure. In this study, it is aimed to develop a TN Software Sensor using easy-to-measure parameters in wastewater treatment plants. This model was built with Artificial Neural Networks (ANN) and MLSS in the aeration tank, Temperature, and pH, AKM, COD and TP measurement results in the Dissolved Oxygen effluent were used as estimation parameters. With the established model, the Total Nitrogen amount in the effluent waters could be estimated at a closeness of 82,6%.