Perakende e-ticarette sezgisel bulanık AHP ve TOPSIS yöntemleri ile strateji seçimi
Strategy selection with intuitionistic fuzzy AHP and TOPSISmethods in retail e-commerce
  1. Tez No: 706358
  2. Yazar: MAHMUT MAHİR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Perakende e-ticaret yıllar itibariyle önemini artırmaktadır. Perakende e-ticarete tüketicinin ilgisinin yanında bu alana yatırım yapmak isteyenlerin ilgisi de artmaktadır. Artan ilgi yoğun rekabete işaret etmektedir. Yoğun rekabette doğru rekabet stratejisinin seçilmesini daha da önemli hale getirmektedir. Bu çalışma, perakende e-ticarette başarılı olmak için doğru rekabet stratejisinin seçilmesi amacıyla AHP ve TOPSIS yöntemlerini kullanmaktadır. Karar vericilerin tereddütlerini de dikkate alması nedeniyle sezgisel bulanık kümeler yöntemde değerlendirilmiştir. Anket yardımıyla dilsel ifadelere dayanan uzman görüşleri toplanmıştır. Toplanan veriler sezgisel bulanık AHP ve TOPSIS yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Modelde kullanılan kriter ve alt kriterler için literatür taraması yapılmış ve uzman görüşü ile de son hali oluşturulmuştur. Rekabet stratejisi alternatifleri maliyet liderliği, farklılaşma ve odaklanma stratejileri olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucuna göre rekabet strateji tercihleri farklılaşma, odaklanma ve maliyet liderliği şeklinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Retail e-commerce increases its importance over the years. Both the interest of the consumer and those who want to invest in this field are increasing. Increasing interest indicates intense competition. It makes it more important to choose the right competitive strategy in intense competition. This study uses AHP and TOPSIS methods to choose the right competitive strategy for retail e-commerce. Intuitionistic fuzzy sets were evaluated in the method to take the hesitations of decision-makers into account. Expert opinions based on linguistic expressions were collected with the help of the questionnaire. The collected data were evaluated using intuitionistic fuzzy AHP and TOPSIS methods. The criteria and sub-criteria used in the model were created with the literature study, and the final form was formed with the expert opinion. Competition strategy alternatives are determined as cost leadership, differentiation, and focus Competitive strategies list as differentiation, focus, and cost leadership.