Pulmoner emboli, akut miyokard enfarktüsü ve iskemik inmede ortalama platelet hacimlerinin prediktif değerlerinin belirlenmesi
Determination of predictive values of mean platelet volumes in pulmonary embolism, acute myocardial infarction and ischemic stroke
- Tez No: 706379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ERSUNAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Akut miyokard enfarktüsü, pulmoner emboli, iskemik inme mortalite/morbiditesi yüksek ve sık görülen hastalıklardır. Erken tanısı ve erken müdahalesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı üç hastalık grubunu birlikte değerlendirerek, MPV değerinin hangi hastalıktan daha çok etkilendiğini ve klinik kullanılabilirliğini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01/01/2019 ile 31/12/2020 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran ST segment elevasyonlu miyokard enfarktüsü, iskemik serebrovasküler olay ve pulmoner tromboemboli tanısı alan erişkin hastalar retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, hemogram, troponin parametreleri kayıt altına alınmıştır. Elde edilen değerler gruplar arası karşılaştırılarak sonuçlar incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamız toplam 2 143 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalardan 1 046 kişi STEMI, 258 kişi PTE, 849 kişi iskemik SVO tanısı almıştır. Üç hastalığın karşılaştırması yapıldığında, MPV ve PDW değerleri için gruplar arası fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0.08, p=0.94).
Özet (Çeviri)
Objective: Acute myocardial infarction, pulmonary embolism, ischemic stroke are common diseases with high mortality/morbidity. Early diagnosis and early intervention are important. The aim of this study is to evaluate the three disease groups together and to examine which disease affects the MPV value more and its clinical usability. Materials and Methods: In our study, adult patients diagnosed with ST segment elevation myocardial infarction, ischemic cerebrovascular event and pulmonary thromboembolism who applied to the emergency department of Recep Tayyip Erdoğan University Training and Research Hospital between 01/01/2019 and 31/12/2020 were retrospectively analyzed. Age, gender, hemogram and troponin parameters of the patients were recorded. The obtained values were compared between the groups and the results were analyzed. Results: Our study was conducted on a total of 2 143 patients. Of the patients, 1 046 were diagnosed with STEMI, 258 with PTE, and 849 with ischemic SVO. When the three diseases were compared, no difference was found between the groups for MPV and PDW values (in order p=0.08, p=0.94).