Deneysel subaraknoid kanama modelindezonisamid'in tavşan baziler arteri üzerinemakroskopik ve ince yapı düzeyindeetkisinin incelenmesi
- Tez No: 706441
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SEÇKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalıĢmada antiepileptik bir ilaç olan Zonisamid'in, deneysel SAK modelinde tavĢan baziler arterinde geliĢen vazospazma ve hipokampal bölgedeki nörodejenerasyona etkileri incelenmiĢtir. ÇalıĢmada 22 adet Yeni Zelanda beyaz tavĢanı, kontrol, SAK ve tedavi grupları olmak üzere 3 gruba ayrılmıĢtır. SAK ve tedavi gruplarındaki deneklere sisterna magnadan ponksiyon yapılarak arteryel kan vermek suretiyle subaraknoid kanama oluĢturulmuĢtur. Tedavi grubundaki deneklere SAK sonrası 2. saatte ve 3 gün süreyle gastrik gavaj yoluyla 3 mg/kg Zonisamid verilmiĢtir. Üçüncü günün sonunda perfüzyon ve fiksasyon iĢlemini takiben beyin, beyincik ve beyin sapı çıkarılmıĢ ve histopatolojik incelemeye alınmıĢtır. Mikroskopik olarak, baziler arter duvar kalınlığı ve lümen alanı ile hipokampus nöronal dejenerasyon açısından incelendi. Bulgulara göre, tedavi grubundaki olguların, SAK grubu olgulara göre ortalama damar lümen alanı açısından daha büyük alana sahip olduğu, ortalama damar duvar kalınlığı açısından ise daha düĢük kalınlığa sahip olduğu görüldü. Tedavi grubunun değerlerinin diğer iki grubun arasında olduğu görüldü ve bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ayrıca hipokampal CA1 dejenerasyon skoru da tedavi grubunda SAK grubuna göre daha düĢüktür ve bu bulgular istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu sonuçlar, deneysel subaraknoid kanama modelinde oluĢan vazospazma karĢı Zonisamid'in koruyucu etkisi olduğunu göstermiĢtir.
Özet (Çeviri)
In this study, we examine the effect of a novel antiepileptic drug zonisamid, on rabbit basillary artery in experimental subarachnoid hemorrhage (SAH) model. It is effect on hippocampal neural degeneration was also assessed. Three groups of New Zelland white rabbits with a total number of 22 were divided as a control group (n=6), an SAH only group (n=6), and SAH+treatment group (n=10). Experimental SAH was made by the injection of autologous arterial blood into the cisterna magna. In the treatment group, the subjects were given zonisamid for three days after the SAH. First dose of zonisamid is given after two hours after SAH. A daily dose of 3 mg/kg zonisamid was given through the gastric gavage. After three days the animals were sacrified and the brains were totally removed together with the cerebellum and brain stem. Measurement of wall thickness of basillary artery and lumen area was done under light microscope and additionally, the neuronal degeneration in the hipocampuses (regions CA1, CA3 and dentate gyrus) were evaluated and scored. The results showed that the mean luminal area of the treatment group was greater than the SAH only group and the arterial wall thickness of treatment group was lesser than the SAH group. The mean luminal area and arterial wall thickness values for the treatment group were found between the control group and the SAH only group and these differences were statistically significant (p0,005). These results are indicate that zonisamid has a vasodilatatory effect in an experimental SAH model in the rabbit. Moreover it has a limited neuronal protective effect in the CA1 region of the hippocampus.