Odun dışı orman ürünlerinin FSC (forest stewardship council) sistemine göre sertifikasyonu ve silvikültürel hususlar
Certification of non-timber forest products according to FSC (forest stewardship council) system and silvicultural issues
- Tez No: 706462
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SIVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Son yıllarda önemleri daha da artan odun dışı orman ürünlerinin tanınmış sistemlere göre sertifikalandırılması özellikle yeni pazarlara girme yönünden katkı sağlamaktadır. Türkiye Ormancılığında 2010 yılında başlayan FSC® (Forest Stewardship Council) orman yönetimi sertifikasyon sistemi, aynı zamanda odun dışı orman ürünlerinin sertifikalandırılmasında da kullanılan uluslararası tanınmış sistemlerdendir. Bu amaçla ülkemiz bazında bu ürünlerin sertifikalandırılmasına yönelik oluşturulan göstergelerin irdelenmesi bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. FSC standardı (FSC-STD-60-004 V2-0 EN), Prensip 1 altında ODOÜ'leri yönetiminin mevzuata uygunluğu değerlendirilirken, Prensip 2'de ODOÜ hasadı esnasında uyulması gereken iş sağlığı ve güvenliği kuralları üzerinde durulmaktadır. Prensip 4'de ODOÜ yönetiminde yerli halkın rolü ve toplulukla ilişkiler irdelenmektedir. Prensip 5'de ODOÜ faydalanmasının düzenlenmesi ve sürekliliği irdelenmektedir. Prensip 6'da ODOÜ faydalanmasında çevresel değerler ve çevresel etki üzerinde durulmaktadır. Prensip 7'de ODOÜ yönetimi planlanması irdelenirken, Prensip 8'de etkili bir izleme sisteminin oluşturulması gerekli görülmektedir. Prensip 10'da ise yönetim sistemi uygulamalarında ODOÜ'lerinin nasıl dikkate alınacağı kontrol edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Certification of non-wood forest products, whose importance has increased in recent years, according to well-known systems, especially contributes to accessing new markets. FSC® (Forest Stewardship Council) forest management certification system, which started in 2010 in Turkish Forestry, is also one of the internationally recognized systems used in the certification of non-wood forest products. For this purpose, the aim of this study is to examine the indicators created for the certification of these products on the basis of our country. Under the FSC standard, Principle 1, the compliance of the NWFPs management with the legislation is evaluated, while in Principle 2, the occupational health and safety rules that must be followed during the NWFP harvest are emphasized. Principle 4 examines the role of local communities and relations with the community in the management of NWFPs. In Principle 5, the regulation and sustainability of NWFP utilization is discussed. Principle 6 focuses on environmental values and environmental impact in harvesting of NWFPs. While the planning of NWFP management is discussed in Principle 7, it is necessary to establish an effective monitoring system in Principle 8. Principle 10, on the other hand, controls how NWFPs will be taken into account in management system applications.