Muhasebe mesleği yeri ve geleceğine yönelik sektörde çalışan meslek adaylarının görüşleri üzerinde bir araştırma
A research on the opinions of professional candidates working in the sector on the place and future of the accounting profession
  1. Tez No: 706463
  2. Yazar: ALİ BAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Küreselleşen dünya, büyüyen ekonomik yapılanmalar, kurumlar ve işletmelere ait finansal bilgilerin doğruyu yansıttığına dair güven duygusunun önemini artırmıştır. Bu durum ise bağımsız denetim faaliyetlerinin ve bağımsız denetim kuruluşlarının dünyada hızla yer edinmesine sebep olmuştur. Bilgi kullanıcıları açısından finansal tablolara olan güvenin zamanla azalması nedeniyle denetime olan ilgi artış göstermiştir. Dolayısıyla, bilgi kullanıcıları, doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak için denetimden yararlanarak doğru kararlar alabilmekte ve yatırımlarını ona göre yapmaktadırlar. Bu araştırma,“Muhasebe Mesleğinin Yeri ve Geleceğine Yönelik Sektörde Çalışan Meslek Adaylarının Görüşleri”ni tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 102 katılımcı üzerinden SMMM aday SMMM meslek memuru ve denetçi olarak görev yapan katılımcı görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın ilk bölümünde denetimin tanımı, amacı ve kapsamı detaylı olarak anlatılmış olup denetimin işleev ve önemi ile denetimdenetçi türlerianlatılmıştır. Çalışmanın kuramsal çerçevesi kapsamında ikinci bölümünde ise bağımsız denetim ve bağımsız denetçi kavramsal çerçevesi ile ele alınacaktır. Yine bu bölümde yasal çerçevede bağımsız denetim kuruluşları ile bağımsız denetim sürecine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise yeminli mali müşavir mesleğinin bağımsız denetimdeki yeri ve geleceği konusu ele alınmış olup bu anlamda içerik analizi yapılmıştır. Bu çalışma 2021 yılında SMMM, aday SMMM, meslek memuru ve denetçi olarak Kastamonu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Finans ve Bankacılık yüksek lisans programına kayıtlı olan ve sektörde çalışan 102 katılımcının görüşleri ile sınırlıdır. ANAHTAR KELİMELER: Bağımsız Denetim, İç Denetim, Yeminli Mali Müşavir, KGK.
Özet (Çeviri)
The globalizing world, growing economic structures, institutions and businesses have increased the importance of the feeling of trust that financial information is accurate. This situation caused the independent audit activities and independent audit institutions to gain a place in the world rapidly. Interest in the audit increased due to the decrease in the confidence of the information users in the financial statements over time. Therefore, information users can make the right decisions by taking advantage of the audit to reach accurate and reliable information and make their investments accordingly. This research was conducted in order to determine the“Opinions of Candidates Working in the Sector Regarding the Place and Future of the Accounting Profession”. In line with this purpose, in the first part of the study, the definition, purpose and scope of the audit are explained in detail, the function and importance of the audit and the types of auditors and auditors are explained. Within the scope of the theoretical framework of the study, the conceptual framework of independent audit and independent auditor will be discussed in the second part. Again, in this section, the independent audit process with independent audit institutions in the legal framework is mentioned. This study is limited to the opinions of 102 participants working in the sector and enrolled in the Finance and Banking graduate program at Kastamonu University Social Sciences Institute in 2021 as CPA, candidate CPA, professional officer and auditor. KEYWORDS: Independent Audit, Internal Audit, Certified Public Accountant, KGK.