Küresel kamusal mallar perspektifinden çevre sorunlarına yönelik mali çözümlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi
An investigation and evaluation of financial solutions for environmental problems from the global public goods perspective
- Tez No: 706469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÇAĞRI ESENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kamu maliyesinin temel konularından biri olan kamusal mallar günümüzde küreselleşmeyle beraber farklı bir boyut kazanmıştır. Küreselleşme ile birlikte dünyadaki toplumların huzurunun, refahının ve güvenliğinin yalnızca özel ve kamusal mallarla sağlanmadığı, bu ilişkilerin bölgesel ve küresel kamusal mallar arasında kurulacak dengeye de bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Öte yandan, dünya üzerinde yaşanmakta olan küreselleşme süreci hem insanlığa yeni olanaklar sunmakta hem de yeni sorunların ortaya çıkmasına, mevcut sorunların ise daha geniş bir çapta etkili olmasına sebebiyet vermektedir. Bu sorunların en önemlilerinden birisi de çevre sorunlarıdır. Çevre sorunları ile mücadele etmek için birçok araç geliştirilmiş olup bu araçlar arasında çevre vergilerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Günümüzde de Türkiye ve AB üyesi ülkelerde çevre sorunlarının önlenmesi ve azaltılması amacıyla çevre vergilerinden büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Yapılan bu çalışmada küresel kamusal mallardan birisi olan çevrenin, küreselleşme sonucunda oluşan çevre sorunlarını önlemek amacıyla kullanılan çözüm önerileri, Türkiye ve AB'ye üye ülkeler açısından incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda AB ülkelerinde çevre vergilerinin temel amacının çevreyi korumak olduğu; Türkiye'de ise öncelikli amacın gelir elde etmek olduğu sonucuna varılmıştır. Böyle bir çalışma yapılmasının temel gerekçesi ise küreselleşmenin de etkisiyle artan çevre sorunlarını mali araçlar ve vatandaşların da katkısıyla minimum düzeylere indirerek sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşam sürdürebilmektir.
Özet (Çeviri)
Public goods, which is one of the main topics of public finance, has gained a different size with globalization today. With globalization, it has been revealed that the public peace, prosperity and safety of the societies in the world aren't only provided by private and public goods, it also depends on the balance of the connection between regional and global public goods. On the other hand, the globalization process that is being experienced in the world presents new opportunities to humanity and causes new problems however spreads the existing problems. One of the most important problems about them are environmental problems. Many tools have been developed to struggle with environmental problems and the importance of environmental taxes between these tools are increasing each day. To prevent and reduce environmental problems nowadays environmental taxes has a huge benefit in Turkey and EU member countries. In this study, the solution suggestions to prevent environmental problems caused by globalization of the environment, which is one of the global public goods, were examined in terms of Turkey and EU member countries. As a result of the study, the main purpose of environmental taxes in EU countries is to protect the environment; In Turkey, it was concluded that the primary purpose is to get income. The main reason for this study is to minimize environmental problems. Environmental problems could be minimized with public support and financial instruments. Thus, it will be availible to live in a healthy and clean environment.