Otojen doku ve alloplastik materyallerle prefabrike edilmiş arteriyalize venöz flepler (Tavşanlarda deneysel çalışma)
Prefabricated arterialized venous flaps by augtogenous tissue and synthetic materials (Experimental study in rabbits)
  1. Tez No: 70651
  2. Yazar: ÖZLEM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARUTÇU, DOÇ. DR. ATAY ATABEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET O to j en Doku ve Sentetik Materyallerle Prefabrike Edilmiş Arteriyalize Venöz Flepler: (Tavşanlarda Deneysel Çalışma) Bu deneysel çalışmada konvansiyonel dolaşımlı olmayan fleplerden olan arteriyalize venöz fleplerin otojen doku ve alloplastik materyalle prefabrike edilerek taşınması amaçlandı. Tavşanların abdominal bölgesinde hazırlanan pediküllü ada Heplerine ilk aşamada flep kenarlarının insizyonu yoluyla geciktirme + otojen doku (kıkırdak) veya alloplastik materyalle (poröz polietilen) prefabrikasyon uygulandı. Bu işlemden iki hafta sonra sol femoral ven aynı taraf femoral arterine anastomoze edilerek flep arterleri iptal edildi. Böylece bir arteriyalize venle beslenen ve bir adet venöz drenajı bulunan prefabrike arteriyalize venöz flep elde elde edildi. Deney ve kontrol gruplarında flep yaşam oranları şu şekilde saptandı: Kıkırdak greftle prefabrike edilen aksiyel flep (kontrol) grubunda %99,7 ve AV flep grubunda %99,4; poröz polietilenle prefabrike edilen aksiyel flep grubunda %99,8 ve AV flep grubunda %99,5. Prefabrike AV fleplerde arteriyalizasyondan iki ve dört hafta sonra yapılan gözlemlerde zamanla kalınlığı artan kapsül dokusunun her iki tip implantasyon materyali çevresinde de oluştuğu gözlendi. Histolojik olarak ise kıkırdak çevresinde fibrovasküler bir kapsül tabakası bulgulanırken poröz polietilen uygulanan grupta benzer özellikte dokunun implant porlan içine de girdiği görüldü. Bu sonuçlar kontrol grubunda alman sonuçlara büyük benzerlik gösteriyordu. Bu sonuçlara göre; arteriyalize venöz fleplerin otojen doku veya alloplastik bir materyalle prefabrike edilmiş flepler şeklinde hazırlanarak ve geciktirme uygulanarak kullanılabileceği anlaşıldı. Bu yeni flep tekniği donör bölge kısıtlaması olmaksızın, büyük bir arteri harcamadan, kompozit doku gereksinimi olan, ince ve yumuşak dokusu bulunan yapıların onarımında alternatif olabilecektir. Bu fleplerdeki yüksek yaşam oranı ve implant materyaline gösterilen uyum prefabrike arteriyalize venöz fleplerin güvenli ve kullanışlı flepler olduklarını göstermektedir. 62
Özet (Çeviri)
SUMMARY Prefabricated Arterialized Venous Flaps by Autogenous Tissue and Synthetic Materials: (Experimental Study in Rabbits) In this experimental study, the purpose was transportation after prefabrication of arterialized venous flaps, one of the flaps not having conventional perfusion, by using autogenous tissue or alloplastic materials. As the first process, delay of the flap borders was performed by incision + prefabrication using autogenous tissue (cartilage) or alloplastic material (porous polyethylene) to the flaps prepared in the abdominal region of the rabbits. After two weeks, left femoral vein was anastomosed to the ipsilateral femoral artery, while canceling the flap arteries. By this way, a prefabricated arterialized venous flap that is perfused with an arterialized vein and having a venous drainage could be obtained. The flap viability ratios in the experimental and control groups were: in the control group prefabricated with cartilage (axial flap) 99.7 %, AV flap 99.4 %; in the control group prefabricated with porous polyethylene 99.8 % and AV flap 99.5 %. After two and four weeks from this process, the formation of capsulose tissue thickening by time, around both two types of implantation material was observed. While detecting histologically a fibrovasculary capsule layer around the cartilage, also the invasion of similar tissue through the implant pores in the group of porous polyethylene was observed. These results showed a great resemblance to the results of conventional flap of the control group. Regarding these results, it could be understood that, the arterialized venous flaps can be used by being prepared as prefabricated flaps by using autogenous tissue or an alloplastic material and performing delay method. This new flap technique can be an alternative method in the repair of constructions having thin and soft tissue, needing composite tissue, without consuming major arteries and without any restriction of donor area. Higher viability ratio and compatibility to the implant material can determine these prefabricated arterialized venous flaps as safe and valuable flaps. 63