Alendronat sodyum trihidratın deneysel sinüs lift operasyonlarında kullanılan farklı greft materyalleri üzerine etkisinin histomorfometrik olarak değerlendirilmesi
Histomorphometric evaluations of the affect of alendronate sodium trihydrad on the various graft materials used in the experimentally sinus lift operations
- Tez No: 306293
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNGÖRMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Osteointegre implantlar eksik dişlerin yerine konmasında uygun bir tedavi alternatifidir. Ancak üst çene arka bölgede alveol kretinden sinüs tabanına olan mesafe, dişsiz bölgedeki kemik rezorpsiyonu ve sinüs pnömatizasyonu nedeniyle implant yapılabilmesi için genellikle yetersizdir. Rezorbe olan üst çenenin yüksekliğini geri kazanmak için uygulanan çeşitli teknikler arasında maksiller sinüs elevasyonu üst çenenin tedavisinde etkili bir yol olarak görülmektedir. Tatum tarafından ilk kez tarif edilmesinden bu yana otojen kemik grefti sinüs ogmentasyonunda implantlarla beraber uygulandıklarında mükemmel hayatta kalımları ve sahip oldukları işlevsellikleri nedeniyle altın standart olarak kabul edilmektedirler. Ancak, greftin alındığı bölgede meydana gelen rahatsızlık, enfeksiyon, ağrı, kan kaybı ve artan hastane masrafları alternatif greft materyallerinin arayışına neden olmuştur. Allogreftler, alloplastik greft materyalleri ve ksenogreft materyalleri gibi birçok çeşit greft materyali maksiller sinüs ogmentasyonunda kullanılmışlardır. Böylece dental implantları stabilize etmek ve osteointegrasyonu hızlandırmak için uygun kemik sağlanmaktadır.Greft materyallerinin iyileşmesini hızlandırmak ve rezorbsiyonlarını engellemek için değişik özellikteki greft materyallerinin birbirleriyle karıştırılması ve greft içerisine kemik yapımını hızlandırıcı maddelerin katılması gibi uygulamalar yapılmıştır. Bu amaçla alendronat çalışmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Alendronatın kemik rezorpsiyonunu hem in-vivo hem de in-vitro olarak engelleyen bir bifosfonat olduğu gösterilmiştir. Neoplastik kemik hastalıkları, Paget hastalığı ve osteoporoz gibi durumlarda sistemik kemik rezorpsiyonunun önlenmesinde kullanılmışlardır. Aynı zamanda diş hekimliğinde greft materyallerinin rezorpsiyonunun ve diş rezorpsiyonunun azaltılmasında etkileri incelenmiştir.Bu çalışmada 8-10 aylık ve ağırlıkları 2500-3200 gr arasında değişen 12 adet Yeni Zelanda tipi albino tavşan kullanılmıştır. Toplam 24 adet sinüs ogmentasyonun gerçekleştirildiği deneklerde sağ maksiller sinüs ogmentasyonu için greft materyali olarak cips şeklinde ksenogreft greft materyali; sol maksiler sinüs ogmentasyonu için iliak kanattan alınan kortiko-kansellöz otojen kemik grefti kullanıldı. Aynı zamanda denekler kontrol ve deney olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Kontrol grubunu oluşturan toplam 6 tavşana günlük NaCl enjeksiyonu yapıldı. Deney grubunu oluşturan toplam 6 tavşana ise günlük 150 µgr/kg dozunda alendronate sodyum enjeksiyonu subkutan olarak yapıldı.Bu çalışma sonucunda alendronat uygulanan gerek otojen greft gerekse ksenogreft gruplarında, kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında hem kemik iyileşme miktarlarının daha fazla olduğunu hem de fibröz doku oluşumunda azalma meydana geldiği görüldü. Ayrıca alendronat uygulanan gruplarda greft materyallerinde deney süresince daha az oranda rezorbsiyon meydana geldiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Osteointegrated implants are considered to be an ideal alternative to replace missing teeth. However, the bone height from the alveolar crest to the sinus floor at the posterior maxillary region is usually not adequate enough due to sinus pneumatization as well as the lack of stability caused by maxillary bone loss at edentulous sites required for osteointegrated implantation. Among the various techniques used to regain the height of resorbed maxilla, maxillary sinus elevation is regarded as an effective way to restore the upper jaw. Since its introduction by Tatum, autogenous bone grafts in sinus augmentation has been considered to be the `gold standart? because of their excellent survival with loaded implants and the degree of functionality they afford. However, donor site mobidity, infection, pain, blood loss and increased hospital costs led to the search for alternative grafts material. A wide variety of graft materials have been used to augment the maxillary sinusf loor, including allografts, alloplasts and xenografts, thereby providing adequate viable bone to stabilize dental implants and promote osteointegration.To speed up the recovery of the graft materials and to prevent resorption, the graft materials with different features are mixed together and adding some materials such as speed up the bone processing are used for some applications. For this purpose alendronate has been used commonly in applications. Alendronate has been shown to be one of the most potent bisphosphonates in inhibiting bone resorption both in vitro and in vivo. It has been used as a bone resorption inhibitor for preventing systemic bone resorption in osteoporosis, Paget?s disease, and neoplastic bone diseases. It was also evaluated for reduction of tooth resorption, graft resorption in the dental fields.In this study, 8-10 months old and 2500-3200 gr 12 New-Zeland type albino rabbits are used. Total 24 sinus augmentation are applied to rabbits. Xenografts in shape chips are used for right maxillary sinus augmentation and cortico-cancellous autogenous bone graft taken from iliac crest are used for left maxillary sinus augmentation. At the same time the experimental rabbits are divided in two groups such as a contol group and an experimental group. The 6 rabbits in a control group are injected NaCI daily. The 6 rabbits in an experimental group are injected daily 150 µgr/kg alendronate sodyum.As a result of this research, both otojen graft and xenograft groups which used alendronat had better bone recovery and also fibrous tissue formation was less when it compared to control group. Also, the groups which alendronat used occured less resorption on graft materials during experiment.