Yönetişim, inovasyon ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiler: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke örnekleri
Relationships between governance, innovation and economic growth: Examples of developed and developing countries
- Tez No: 706588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Ülkeler arası gelir farklılıkları iktisat biliminin temel inceleme alanına girmektedir. Ülkeler arasındaki bu farklılıkları yönlendiren unsurların ele alınması ülkelerin ekonomik yönden büyüyebilmesi ve kalkınabilmesi için anahtar faktörlerin belirlenmesi sürdürülebilir büyümenin tesis edilmesine katkı sağlayacaktır. Bu amaçla gelişmiş ve gelişmekte olan üst orta ve alt orta gelirli ülkeler özelinde yönetişim, inovasyon ve ekonomik büyüme ilişkisi 2006-2017 dönemi için araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yönetişim büyüme ilişkisine yönelik kurulan modelde her üç ülke grubunda da yönetişim ile büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucu elde edilmiştir. İnovasyon ve büyüme ilişkisine yönelik kurulan modelde; inovasyon ile büyüme arasında gelişmekte olan üst orta gelirli ülkelerde pozitif ve anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılırken gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan alt orta gelirli ülkelerde ise herhangi bir anlamlı ilişki tespit edilememiştir. Son olarak yönetişim ve inovasyonun büyüme üzerindeki ortak etkisinin test edildiği modelde ise her üç ülke grubunda da yönetişim ve inovasyonun büyüme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Income differences between countries are in the main field of study of economics. Addressing the factors that drive these differences between countries and determining the key factors for the economic growth and development of countries will contribute to the establishment of sustainable growth. For this purpose, the relationship between governance, innovation and economic growth in developed and developing upper middle and lower middle income countries was investigated for the period of 2006-2017. According to the results obtained, in the model established for the relationship between governance and growth, it was concluded that there is a positive and significant relationship between governance and growth in all three country groups. In the model established for the relationship between innovation and growth; While it was concluded that there is a positive and significant relationship between innovation and growth in developing upper middle income countries, no significant relationship was found in developed countries and developing lower middle income countries. Finally, in the model in which the joint effect of governance and innovation on growth was tested, it was concluded that governance and innovation had a positive and significant effect on growth in all three country groups.