Farklı yetiştirme sistemlerindeki bağ alanlarında yabancıot florasının karşılaştırılması
  1. Tez No: 706589
  2. Yazar: SELİN LAÇİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale ilinde de yaygın yetiştiriciliği yapılan asma en eski kültür bitkilerinden biridir. Bu çalışmada 2019 ve 2021 yıllarında Çanakkale ili Eceabat ilçesinde bulunan farklı yetiştirme sistemleriyle üretim yapan üç organik tarım, üç iyi tarım ve üç yaygın (konvensiyonel) usulle yetiştirilen bağda yabancıot florası takip edilmiştir. Her bağda, belirlenen altı ayrı deneme birimindeki sıra üzeri ve sıra arasındaki türler ve kaplama oranları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda 33 familyaya ait 109 yabancıot türü teşhis edilmiştir. Yabancıot türlerinin en fazla bulunduğu familyalar sırasıyla Asteraceae, Fabaceae, Poaceae, Brassicaceae ve Apiaceae olmuştur. 2019 ve 2021 yıllarında, sırasıyla organik tarım bağlarında 46-58, iyi tarım uygulanan bağlarda 45-55, konvansiyonel yetiştiricilikte 43-47 yabancıot türü tespit edilmiştir. İki çalışma yılının sonucunda en yoğun bulunan tür sıra üzerinde Poa annua, sıra arasında Capsella bursa-pastoris, en çok dağılım gösteren tür ise sıra arası ve sıra üzerinde Convolvulus arvensis olarak belirlenmiştir. Convolvulus arvensis ve Crepis sancta 2019 yılında, C. arvensis, C. sancta, Stellaria media ve Senecio vulgaris 2021 yılında dokuz bağda da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grapevine is one of the oldest cultivated plants, which is widely cultivated in Çanakkale as well as throughout Turkey. In this study, weed flora was investigated in nine vineyards of which three applied organic farming, three good agricultural practices (GAP) and three conventional methods in the Eceabat district of Çanakkale province in 2019 and 2021. In each vineyard, weed species and their incidence on rows and between rows were determined separately. As a result, 109 weed species belonging to 33 families were identified. The families with the highest number of weed species were Asteraceae, Fabaceae, Poaceae, Brassicaceae and Apiaceae, respectively. In 2019 and 2021, 46-58 weed species were detected in organic farming vineyards, 45-55 in GAP vineyards, and 43-47 weed species in conventional farming, respectively. Species richness increased in all three agricultural systems compared to the previous study year. As a result of two study years, the most dense species on the rows was Poa annua, between rows Capsella bursa-pastoris, and the most distributed species either between rows or on rows was Convolvulus arvensis. Species determined in all nine vineyards were C. arvensis and Crepis sancta in 2019, and C. arvensis, C. sancta, S. media and S. vulgaris in 2021. It was concluded that species richness was higher in organic farming system than in other systems and it increased in all three farming systems compared to the previous study year.