Tarih sahnesine çıkışından Hippo Regius Kenti'nin ele geçirilmesine kadar Vandallar (435)
Vandals, until from stage of history to the capture of Hippo Regius city (435)
- Tez No: 706673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Vandallar İskandinavya'dan göç etmiş bir kavimdir. II. yüzyıldan itibaren Panonia, Dacia bölgesinde yaşamaya başlamışlardır. Bu tarihten itibaren Roma İmparatorluğu topraklarında bir süre müttefiklik yapmışlardır. IV. yüzyıl başlarında beraberindeki Vandal, Alan ve Süev grupları ile birlikte 406 yılında Ren Nehri boyunca ilerlemişlerdir. Bu göç hareketini sırasıyla Galya, İspanya ve Afrika topraklarında gerçekleştirmişlerdir. 429 yılında Kuzey Afrika'ya yaklaşık 80.000 kişilik bir grupla gelen Vandallar 435 yılında Hippo Regius kentini ele geçirdiler.
Özet (Çeviri)
Vandals are a tribe that migrated from Scandinavia. From the 2nd century, they began to live in the Panonia, Dacia region. From this date on, they were allies for a while on the territory of the Roman Empire. IV. century They advanced along the Rhine in 406 together with the Vandal, Alan and Suev groups at the beginning of the century. They marched this migration movement in the lands of Gaul, Spain and Africa, respectively. Vandals, who came to North Africa in 429 with a group of about 80,000 people, they captured the city of Hippo Regius in 435.