Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakülte son sınıf öğrencilerinde depresyon, anksiyete, stres düzeylerinin incelenmesi ve bunların COVID-19 korkusu ile ilişkisi
Prevalance of depression, anxiety, stress among Ondokuz Mayıs University final year medical students and their relationship with fear of COVID-19
- Tez No: 706694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı OMÜ son sınıf tıp öğrencilerinde depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini ve etkileyen faktörleri incelemektir. COVID-19 korkusu ile son sınıf tıp öğrencilerindeki depresyon anksiyete ve stres arasındaki ilişkiyi incelemek çalışmanın bir diğer amacıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipte tanımlayıcı araştırma tipindeki çalışma 01.10.2020–01.02.2021 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmakta olan 330 son sınıf tıp öğrencisinden çalışmaya katılmayı Kabul eden 206 son sınıf tıp öğrencisi ile yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde“IBM SPSS 25.0”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The primary aim of this study is to assess the depression, anxiety and stress levels and the affecting factors in OMU final year medical students. Secondary aim of the study is to find out the relationship between fear of COVID-19 and depression, anxiety and stress in final year medical students. MATERIALS AND METHODS: The cross-sectional descriptive study was conducted with 206 final year medical students who agreed to participate in the study, out of 330 final year medical students working at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine between 01.10.2020 and 01.02.2021. Questionnaire form was used as data collection tool.“IBM SPSS 25.0”was used in the analysis of the data.