Gençlerin sosyal medya kullanma motivasyonları: Gelişmeleri kaçırma korkusu, mental iyi oluş ve yalnızlık
Young people's motivation to use social media: Fear of missing out, mental well-being and loneliness
  1. Tez No: 706712
  2. Yazar: GÜLDEN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EŞİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
İletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ile sosyal medya bireyler için günlük hayatlarının vazgeçilemez bir parçası olmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı gençlerin sosyal medya kullanma sıklığı, kullanma amacı ve kullanma motivasyonlarının yanı sıra sosyal ortamlardaki gelişmeleri kaçırma korkusu, yalnızlık ve mental iyi oluş düzeylerini farklı değişkenler üzerinden incelemektir. Araştırma Ankara'da yaşayan 14-35 yaş aralığındaki sosyal medya kullanıcısı olan bireyleri kapasmaktadır. Kolayda örnekleme yönteminin kullanıldığı çalışmada çevrimiçi anket ile 1009 kişiden veri toplanmıştır. Ancak 887 katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada daha önce güvenirlik ve geçerliği yapılmış ölçekler kullanılmıştır. Araştırmada sosyal medya kullanım motivasyonları ile gelişmeleri kaçırma korkusu arasında pozitif yönlü orta bir ilişki; mental iyi oluş arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki; yalnızlık arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Sosyal medyadaki gelişmeleri kaçırma korkusu ile mental iyi oluş arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki; yalnızlık arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki bulunmaktadır. Sosyal medya kullanımında psikolojik etkilerin değerlendirildiği bu çalışmanın sonuçları farklı displinlere katkı sağlayacağı düşünüldüğü için önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the developments in communication technologies, social media has become an indispensable part of daily life for individuals. The aim of this study is to examine the frequency of use of social media, the purpose and motivation of using social media, as well as the levels of fear of missing out on social media, loneliness and mental well-being through different variables. The research covers individuals who are social media users between the ages of 14-35 living in Ankara. In the study, in which the purposeful sampling method was used, data were collected from 1009 people with an online questionnaire. However, 887 participants were included in the study. In the study, previously validated and reliable scales were used. In the research, there is a moderate positive relationship between the motivations for using social media and the fear of missing out; a weak positive relationship between mental well-being; There is a weak positive relationship between loneliness and loneliness. A weak positive relationship between the fear of missing out on social media and mental well-being; There is a weak positive relationship between loneliness and loneliness. The results of this study, which evaluates the psychological effects of social media use, are important because it is thought to contribute to different disciplines.