Anomali tespiti için log analizi
Log analysis for anomaly detection
  1. Tez No: 706780
  2. Yazar: FERDİ AKGİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN, PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yazılım sistemlerindeki anomali durumların tespit edilmesi log verilerine bağlıdır. Anomali durumların tespit edilmesi sorunların daha hızlı çözülmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada incelenen log şirket tarafından sağlanan ve anonimleştirilen VoIP (İnternet Protokolü Üzerinden Ses) yazılım anahtarı ürünü loglarıdır. Şirket logu, şirketin uygulamaları ile birlikte işlemler sonucunda oluşan sorunlar ve durum ile ilgili bilgilendirici verileri içermektedir. Bu log içerisindeki anomali durumları tespit etmek için izolasyon ormanı, eliptik zarf, k-en yakın komşu, tek sınıf destek vektör makineleri, k-araçları ve yerel aykırı değer faktörü makine öğrenme algoritmaları kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Detection of anomalies in software systems depends on log data. Detection of anomalies enables faster resolution of problems. The log analyzed in this study are the logs of the VoIP (Voice over Internet Protocol) soft-switch provided and anonymized by the company. The company log contains informative data about the company's applications, as well as the problems and status as a result of the transactions. To detect anomalies in this log, isolation forest, elliptical envelope, k-nearest neighbor, single-class support vector machines, k-means and local outlier factor machine learning algorithms are used.