Güvenlik duvarı günlüklerinin karar ağacı algoritmaları ile modellenmesi
Modelling firewall logs with decision tree algorithms
  1. Tez No: 965237
  2. Yazar: BİLAL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMER İLKUÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüz dünyası dijital sistemler üzerine kurulmaktadır. Bu sistematik düzeni sağlamak ancak ağ güvenliğini korumak ile mümkün olmaktadır. Güvenlik duvarları (firewall), ağ trafiğini denetleyerek yetkisiz erişimlere karşı ilk savunma hattını oluşturur. Bu sistemlerin oluşturduğu günlük (log) veriler, olası tehditlerin tespiti ve sistemin güvenliğinin artırılması açısından büyük bir veri kaynağıdır. Bu çalışmada, güvenlik duvarı günlüklerinden elde edilen veriler kullanılarak makine öğrenmesi algoritmalarıyla bir tehdit sınıflandırma ve tespit modeli geliştirilmiştir. Makine öğrenmesi algoritması olarak karar ağaçları kullanılmıştır. Kara ağaçları; verilerin anlaşılabilirliğini artırması, yorumlanabilirliği sağlaması ve sınıflandırma süreçlerinde etkin olması nedeniyle tercih edilmiştir. Çalışmada J48, LMT, REP Tree ve Random Tree algoritmaları çeşitli performans metrikleri yardımıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve sırasıyla %99,83, 99,74, 99,83, 99,77 doğruluk değerlerine ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar, karar ağacı tabanlı modellerin güvenlik duvarı günlüklerinin analizinde etkili olduğunu ve olası anomali ya da saldırıların tespiti için güçlü bir araç sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today's world is built on digital systems. This systematic order can only be achieved by protecting network security. Firewalls control network traffic and form the first line of defense against unauthorized access. The log data generated by these systems is a large data source for detecting potential threats and increasing system security. In this study, a threat classification and detection model was developed using machine learning algorithms using data obtained from firewall logs. Decision trees were used as the machine learning algorithm. Decision trees were chosen because they increase data comprehensibility, facilitate interpretability, and are effective in classification processes. In the study, J48, LMT, REP Tree and Random Tree algorithms were comparatively evaluated with the help of various performance metrics and accuracy values of 99.83, 99.74, 99.83, and 99.77 were achieved, respectively. The results obtained show that decision tree-based models are effective in the analysis of firewall logs and provide a powerful tool for detecting potential anomalies or attacks.