Nano-gümüş katkılı lavanta (Lavandula angustifolia Mill) bitki ekstraktının Tetranychus urticae Koch (Acari:Tetranychidae)'a karşı etkinliği
Efficacy of nano-silver with lavender (Lavandula angustifolia Mill) plan extract against Tetraychus urticae Koch (Acari:Tetranychidae )
  1. Tez No: 706792
  2. Yazar: SİNEM DİLİBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YEŞİLAYER, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİYE ÖZLEM SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Park, orman ve süs bitkileri ile birçok kültür bitkisinde zararlı Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) agresif, istilacı, bir türdür. Biyopestisitlerle ilişkili bitkilerden elde edilen nanopartiküllerin kullanımı tarımda giderek önemli bir yer edinmektedir. Bu nedenle çalışmada lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) bitkisinden sentezlenen nano-gümüş (AgNP) ve bu bitkinin etanol ekstraktlarının daldırma yöntemi kullanılarak T. urticae'ye akarisit etkisi araştırılmıştır. Etanol ekstraktı ve gümüş nanopartiküllü (AgNP) sulu ekstrakt karşılaştırmasında 4 farklı konsantrasyon denenmiştir. İlk uygulama olan lavata etanol ekstraktının en yüksek %12 ve %6'lık konsantrasyonlarındaki akarisidal etki oranı 5. günde sırasıyla %95.46 ve %62.24 olurken, ikinci uygulamamız olan nano gümüş katkılı su ekstraktının maksimum 336 ppm'lik konsantrasyonunda akarisidal etki %98.82 olarak tespit edilmiştir. Laboratuvar çalışması sonunda gümüş nanopartiküllü uygulamanın diğerine göre daha etkin olduğu ve her iki uygulamada da bitki için fitotoksik etki olmadığı kaydedilmiştir. Çalılmada gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonu UV-vis, FT-IR, SEM-EDX, TEM ve XRD ile yapılmış, AgNP'ler küre şeklinde ve çapları 50 nm'nin altında olduğu görülmüştür. Sentezlenen AgNP'ler 450-480 nm maksimum UV-vis absorbansı sergilenmiştir. Yaapılan çalışmada FTIR analizi sonrasında lavanta su ekstraktının 3662-97 cm-1'deki pik fenolik gruplarınında varlığı da gözlemlenmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların akarlarla mücadele için yapılacak yeni çalışmalara faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, in many countries, synthetic pesticides have been replaced by plant-origin pesticides in agricultural area because it is aimmed to reduce the use of chemical pesticides and to use human and environmentally friendly plant-based pesticides.The use of nanoparticles from plants associated with biopesticides is gaining an increasingly important in agriculture. Tetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae) is an aggressive, invasive species that is harmful to park, forest, ornamental and many cultivated plants. In this study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized using Lavandula angustifolia Mill water extract. The synthesized AgNPs was identified by Ultraviolet-Visible (UV-Vis) spectrophotometer, Fouirer Transform-Infrared Spectroscopy (FTIR), Scanning Electron Microscope (SEM), X-Ray Diffraction (XRD) techniques. AgNPs exhibited a maximum UV-vis absorbance at 480 nm. Hydroxyl group was observed at 3262.97 cm-1in FTIR spectrum. AgNPs were found to be spherical and less than 50 nm in diameter.The acaricidal effect of extract and AgNPs was investigated using leaf dipping method. Experiments were carried out using (3cm diameter) leaf disks of Phaseolus vulgaris L.angustifolia Ethanol extract and silver nanoparticles (AgNP) were compared in 4 different concentrations. The acaricidal effect of ethanol extract was found as 95.46% and 62.24% at the concentration of 12% and 6% for 5 days respectively. AgNPs effect was observed as 98.82% at 336 ppm at the same period. As a result, AgNPs used in this study are thought to be used as an alternative method to pesticides for control ofTetranychus urticae Koch (Acari: Tetranychidae).