Nano-gümüş katkılı bazı bitki ekstraktlarının Acanthoscelıdes obtectus (Say) (Coleoptera: Bruchidae)'a karşı etkinliği
Efectiveness of some plant extracts with silver-nano particles plant to Acanthoscelides obtectus (Say) (Coleoptera: Bruchidae)
  1. Tez No: 664586
  2. Yazar: HÜLYA EKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YEŞİLAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Biyopestisitlerle ilişkili nano malzemeler tarımda giderek önemli bir yer edinmektedir. Bu çalışmada yeşil sentez yolu ile ağaç minesi (Lantana camara L.) ve zencefil (Zingiber officinale Roscoe .) bitkilerinden elde edilen nano-gümüş (AgNp) partiküllleri ve bu bitkilerin etanol ekstraktlarının iki farklı yöntem kullanılarak Fasulye tohum böceği [Aconthoscelides obtectus (Say) (Coleoptera:Bruchidae)]'ne karşı insektisidal etkinliği belirlenmiştir. Denemede bitki ekstraktları ve nano-gümüş (AgNP) partikiküllü sulu bitki ekstraktları için 4 farklı konsantrasyon kullanılmıştır. L. camara'nın etanol ekstraktının püskürtme yöntemi kullanılarak yapılan uygulamasında %9'luk konsantrasyonunda insektisidal etki oranı %70.60 olurken, nanogümüş katkılı su ekstraktının 336 ppm'lik konsantrasyonunda %80.39 olarak tespit edilmiştir. Aynı bitki ekstraktı, A. obtectus'a karşı tohum daldırma yöntemi uygulamasında, en yüksek konsantrasyonda %65.07 iken nanogümüş katkılı ekstraktın en yüksek konsantrasyonunda bu oranın %72.19 olduğu görülmüştür. Çalışmada kullanılan diğer test bitkisi Z. officinale'nin,etanol ekstraktının püskürtme yöntemi ile uygulanmasında ölüm oranı en yüksek %87.38 iken nanogümüş katkılı ekstraktta bu oranın %96.38 olduğu görülmüştür. Laboratuvar koşullarında yapılan bu çalışmada iki farklı bitkinin iki farklı yöntemle ekstrakt ve nano-gümüşlü ekstraktlarının uygulanmasında her ikisininde fasülye tohum böceğine etkili olduğu bulunmuştur. Denemede sonunda, ağaç minesine göre zencefilin toksik etkisinin daha yüksek olduğu ve nanopartiküllerin insektsidal etkinliği artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanomaterials associated with biopesticides are becoming increasingly important in agriculture.In this study, nano-silver (AgNp) particles obtained from lantana plant (Lantana camara L.) and ginger (Zingiberofficinale Roscoe) plants by green synthesis and using two different methods of ethanolextracts of these plants, was determined insecticidalefficacy againstBean weevil [Aconthoscelidesobtectus (Say) (Coleoptera: Bruchidae)].In the experiment, 4 different concentrations were used for plant extracts and aqueous plant extracts with nanosilver (AgNP) particles. In the application of L. camara's ethanol extract using the spraying method, the insecticidal effect was 70.60% at a concentration of 9%, while it was found to be 80.39% at a concentration of 336 ppm of nanosilver added water extract.While the same plant extract was 65.07% at the highest concentration in the seed dipping method against A. obtectus, it was observed that this rate was 72.19% at the highest concentration of the extract with nanosilver.The highest mortality rate of the other test plant Z. officinale used in the study was 87.38% in the spraying method of ethanol extract, while this rate was 96.38% in the nanosilver-added extract. In this study conducted under laboratory conditions, it was found that both of them were effective on the bean seed bug in the application of extract and nano-silver extracts of two different plants by two different methods. At the end of the experiment, it was determined that the toxic effect of zingiber was higher than lantana and the nanoparticles increased the insecticidal activity.