Akkaraman, Alman siyah baş ve bunların F1 melezlerinin aktif NOR taşıyan kromozomları üzerinde çalışmalar
The Studies on NOR (Nucleolar organizer region) Chromosomes of Akkaraman, German black mutton and F1 crossbreeds
- Tez No: 70682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akkaraman, Alman Siyah Baş ve Bunların Fi Melezlerinin Aktif NOR Taşıyan Kromozomları Üzerinde Çalışmalar Bu araştırma; Akkaraman (AKK), Alman Siyah Baş (ASB) ırkları ve ASB x AKK (Fi) melezlerinin aktif NOR (nucleolar organizer region) taşıyan ortalama kromozom sayışım belirlemek ve bu karakter yönünden ırk içi ve genotipler arasındaki farklılıkları araştırmak için yapıldı. Araştırmada materyal olarak her bir genotipten 10 birey (5 erkek ve 5 dişi) kullanıldı. Bireylerden alman kanlardan hazırlanan kromozom preparatları NOR bantlama ile boyandılar. Her bir bireyin toplam 30 adet metafaz sahası incelendi ve ortalama aktif NOR sayıları belirlendi. Dişi AKK bireylerin ortalama aktif NOR sayılan 5.13-7.10, erkeklerin ise 5.77- 6.43 arasında değiştiği tespit edildi. Dişi ASB bireylerin ortalama aktif NOR sayılan 5.23-7.33, erkeklerin ise 6.47- 7.13 arasında değiştiği hesaplandı. Dişi Fi bireylerin ortalama aktif NOR sayılan 5.27-6.37, erkeklerin ise 5.83- 7.43 arasında değiştiği belirlendi. Dişi AKK, ASB ve Fı'lerin ortalama aktif NOR sayılan sırasıyla; 6.10, 6.33 6.03; erkeklerin ise aynı sırayla; 6.03, 6.69 ve 6.63 olarak hesaplandı. AKK, ASB ve Fi melezlerinin dişi ve erkekleri arasında bir farklılık bulunamadı. Araştırmanın materyalini oluşturan AKK, ASB ve Fı'lerin ortalama aktif NOR sayılan sırasıyla; 6.06, 6.51 ve 6.33 olarak tespit edildi. ASB, AKK ve Fi melezleri birbirleri ile benzer bulundular. 43Araştırmada kullanılan materyal cinsiyete göre sınıflandırıldığında dişi ve erkeklerde ortalama aktif NOR sayılan 6.15 ve 6.45 olarak belirlendi ve cinsiyetler arasında farklılık bulunamadı. Bu araştırmanın sonucunda; ele alınan karakter yönünden AKK, ASB ve Fi bireyler arasında bir varyasyon bulunurken, ırklar arasındaki varyasyonun istatistiki olarak önemli olmadığı (P>0.05) tespit edildi. Çiftlik hayvanlarında aktif NOR sayılarıyla ilgili daha fazla araştırmalar yapılmasının hayvan ıslahı için faydalı olabileceği kanaatine varıldı. 44
Özet (Çeviri)
This study has been done to investigate differences within breed and between genotypes and to determine the average aktive NOR chromosomes number of Akkaraman (AKK), German Black Mutton (GBM) and crossbreed (Fi). Ten individuals (5 male and 5 female) from each genotype were used as material in the study. The chromosome preparations obtained from individuals were painted with NOR-banding method. Thirty metaphase spreads were examined in the chromosome preparation of each individuals and the average active NOR numbers were determined. Average active NOR number of female and male AKK sheeps were obtained as 5.13-7.10 and 5.77-6.43 respectively. Average active NOR number of female and male GBM sheeps were obtained as 5.23-7.33 and 6.47-7.13 respectively. Average active NOR number of female an male Fi crossbreed were obtained as 5.27-6.37 and 5.83-7.43 respectively. The general average active NOR numbers of female and male AKK, GBM and Fi cross were estimated 6.10, 6.33 and 6.03; and 6.03, 6.69 and 6.63 respectively. The variation between male and female of AKK, GBM and Fi cross were not significant. The general genotypes averages active NOR numbers of AKK, GBM and Fi cross were calculated as 6.06, 6.51 and 6.33 respectively. There were not significant variation between GBM, AKK and Fi cross. The general genotypes averages active NOR numbers of male and female sheep were calculated as 6.15 and 6.45 respectively. There were not significant differences between male and female sheep. At the and of this study; there was a variation individuals of AKK and GBM and Fi crossbreed connected with average active NOR numbers. It is believed to be 45useful that more studies should be done between average active NOR chromosomes and yields for improvement of animal production in livestock. 46